LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kufiri Kosovë-Shqipëri/ Ramush Haradinaj: Doja të shembja, por s’më la Lleshaj

3 Dhjetor 2021, 12:11, Politikë CNA
Kufiri Kosovë-Shqipëri/ Ramush Haradinaj: Doja të shembja, por

Ish kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka folur në lidhje më çështjen e kufirit mes Kosovës dhe Shqipërisë, temë e cila aktualish është ndër më të diskutuarat.

Haradinaj është shprehur se kishte shkuar për të hequr kufirin mes Kosovës dhe Shqipërisë, por ishte ndaluar nga ish ministri i Punëve të Brendshme të Shqipërisë, Sandër Lleshaj.

Më tej ish kryeministri është shprehur se në atë kohë, Lleshaj i kishtë thënë se po ta largonte atë kufi, Shqipëria do të humbte të drejtën e udhëtimit pa viza nëpër vendet e BE-së.

?Me Shqipërinë duhet bashkëpunim konkret. Të ikim kësaj idesë që të shkojmë t?i bëjmë disa lajme me një takim. Kufiri do të mbetet aty. A e dini pse nuk hiqet. Kam shkuar me bagera me hek, ka ardhur Sandër Lleshi më ka thënë të lutem kryeministër mos na bëjë këtë.

E pyeta pse? Sepse më tha se na ndalin liberalizimin dhe na ngujojnë përsëri. Nëse e do këtë atëherë vazhdo. Andaj ka mbetur ajo pikë kufitare aty?, tha Haradinaj i ftuar në emisionin Pressing në T7.

Haradinaj shtoi më tej se proçeduar burokratike mes kufirit të dy vendeve janë të lodhshme.

?Kur kam dashur të dërgojë ushtrinë në Thumanë kur ndodhi tërmeti, vetëm unë e di sa dokumentet i kam nënshkruar dhe procedurat burokratike. Marrëveshje të përbashkët kanë edhe shtete krejt të ndryshme. Duhet t?i lëmë folkloret. Të punojmë që të bashkohem më shumë mes vete?, përfundoi ai./CNA.al

Lajmet e fundit nga