LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Lodhja dhe rrathët e zinj poshtë syve/ Disa këshilla si t’i reduktoni

29 Nëntor 2021, 21:20, Lifestyle CNA
Lodhja dhe rrathët e zinj poshtë syve/ Disa këshilla si t’i

Nëse keni menduar se kafeina është një armik kur bëhet fjalë për lëkurën tuaj,dermatologët japin këshilla se si mund të përdorni kafen për tu kujdesur për lëkurën. Një trup dhe një pamje e shëndetshme ka të bëjë me konsumimin dhe kujdesin e ekuilibruar dhe profesionistët mund të na ndihmojnë të kuptojmë se ku është standardi.

Më poshtë po iu sjellim disa këshilla:

Pirja e pijeve me kafeinë në fakt nuk shkakton humbje të lëngjeve dhe dehidrim. Megjithatë, ato mund të kenë një efekt të butë diuretik. Nëse keni frikë se kafja mund t’ju dehidratojë dhe se ndikon në cilësinë e lëkurës rreth syve, nuk është ky problemi.

Përveç kësaj, kafeina është një vazokonstriktor dhe mund të tkurr enët e gjakut që rrethojnë zonën e syve duke reduktuar shfaqjen e ënjtjes dhe lodhjes. Mund ta aplikoni edhe në fytyrën tuaj.

Megjithatë, pijet me kafeinë mund të shkaktojnë dhimbje koke dhe pagjumësi te disa njerëz, prandaj bëni kujdes të mos pini më shumë se 4 filxhanëve kafe në ditë.

Kini kujdes nëse keni rrufë gjatë gjithë kohës. Mbyllja kronike e sinuseve mund të shkaktojë që venat nën sy të mbushen me gjak me ngjyrë të errët . Si rezultat, venat mund të jenë të dukshme përmes lëkurës dhe të krijojnë rrathë të errët rreth syve. Ekspertët sugjerojnë që herë pas here të pastroni sinuset.

Niacinamidi është një antioksidant që ndihmon në reduktimin e skuqjes dhe hiperpigmentimit dhe qetëson lëkurën. Shumë shpesh i shtohet produkteve me retinol për të dyfishuar efektin. Prandaj kushtojini vëmendje produkteve të kujdesit të lëkurës me këto elemente.

Mund të aplikoni kafe të bluar ose të përdorni maska ??me kafe për të reduktuar ënjtjen, lodhjen dhe lëkurën e errët. Thjesht mos e përdorni çdo ditë. Kafeina gjithashtu përmban aminoacide, të cilat mund të nxisin prodhimin e kolagjenit të lëkurës suaj .

Merrni jastëkun e duhur që nuk është shumë i ulët për ju./ CNA.al

Lajmet e fundit nga