LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Berisha ‘non-grata’/ Kongresmeni amerikan i shkruan letrën e tretë DASH-it: E papranueshme që nuk jepni detaje

25 Nëntor 2021, 09:13, Politikë CNA
Berisha ‘non-grata’/ Kongresmeni amerikan i shkruan letrën e

Kongresmeni amerikan Lee Zeldin, anëtar i Komitetit të Punëve të Jashtme të Dhomës së Përfaqësuesve, i ka dërguar një  tjetër letër Sekretarit të Shtetit Antony Blinken neë lidhje me çështjen ?Berisha?.

Zeldin, i ka kërkuar disa përgjigje Blinken për shpalljen ?non-grata? të ish-kryeministrit Sali Berisha.

Në letrën drejtuar Blinken, Zeldin kërkon të merret në konsideratë kërkesa e tij, që në fakt është e treta me të cilën kërkon një informacion më të plotë se mbi ç baza e kanë shpallur non grata Berishën.

Letra e plotë:

I nderuar sekretar Blinken dhe ushtrues detyre i ndihmës sekretarit Durakoglu,

Unë shkruaj sot në vijim të letrës time të 27 gushtit 2021 duke kërkuar një përgjigje me shkrim dhe takim me zyrtarin përkatës të Departamentit të Shtetit për të diskutuar në thellësi dhe për të shqyrtuar intelektin duke përshkruar “korrupsion të rëndësishëm” pasi lidhet me procesin që Departamenti i Shtetit përdori sanksion kundër Sali Berishës.

Kanë kaluar pesë muaj që kur kam bërë kërkesën time origjinale, e cila është në thelb më se e mjaftueshme koha për t’u përgjigjur në mënyrë adekuate. Kjo është tani kërkesa ime e tretë për informacion shtesë që nga ngritja çështjes së sanksionimit të Sali Berishës nga Sekretari Blinken gjatë Kuvendit të 7 qershorit 2021, në seancën dëgjimore të Komisionit të Punëve të Jashtme.

Kongresi luan një rol të rëndësishëm mbikëqyrës për ekzekutivin dega duke përfshirë Departamentin e Shtetit, megjithatë zyra ime ka marrë shumë pak detaje ndaj pyetjeve të mia. Është e papranueshme dhe e dyshimtë që Departamenti i Shtetit nuk e ka përmbushur mjaftueshëm këtë kërkesë për informacion shtesë në kohën e duhur dhe në vend të kësaj zgjedhur për të ecur ngadalë një kërkesë të Kongresit për transparencë./CNA.al

Lajmet e fundit nga