LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Pastrimi i parave të pista/ Si po jepen miliona metra tokë për leje ndërtimi

24 Nëntor 2021, 21:30, Politikë CNA
Pastrimi i parave të pista/ Si po jepen miliona metra tokë për

Paratë e pista po pastrohen në sektorin e ndërtimit. Kështu ka deklaruar deputeti i PD BelindKëlliçi, i cili gjatë Komisionit të Integrimit akuzoi kryebashkiakun Erion Veliaj se ka dhënë me miliona metra katrorë tokë përgjatë viteve të fundit.

Këlliçi theksoi se faktet janë zyrtare dhe duhet vetëm vullnet politik për të hetuar pastrimin e parave të drogës në vendin tonë.

Fjala e plotë e Këlliçit:

Arsyeja pse ju përmend vitin 2016 është se në raportin e zyrës së Kombeve të Bashkuara për drogën, UNODC, Shqipëria në vitin 2016 zinte 24% të tregut të kanabisit në Europën Perëndimore dhe Qendrore dhe 61% të tregut në Europën Juglindore. Po këtë vit përllogaritej se bimët e prodhuara dhe të hedhura në treg shkonin në 3.2 milionë rrënjë kanabis sativa, me vlerë 2.2 miliardë euro. Sa 20% e PBB.

Tani, problemi këtu është: ku kanë shkuar këto 2.2 miliardë euro në vitin 2016?

Vijmë tek llogjika fare e thjeshtë. Në vitin 2017, në Tiranë janë dhënë 868,000 metra katrorë leje ndërtimi. Në 2018 kemi një rritje me 66%. Jepen 1.4 milionë metra katrorë leje ndërtimi. Këto janë të dhëna zyrtare të publikuara nga ju. Në 2019, në Tiranë rritet sërish sipërfaqja me 33%, jepen 1.9 milionë metra katrorë leje ndërtimi.

Në raportin e Global Initiative Netëork flitet për këtë 3.6 milionshin, që është një shqetësim kryesor i organizatave ndërkombëtare, sepse dukshëm flitet për pastrim të parave.

Ne e kemi denoncuar një rast konkret të një kompanie të themeluar në 2016-ën me 100 mijë lek të vjetra që ka marrë 3 leje ndërtimi në qendër të Tiranës dhe e shet metrin katror 4500-5000 euro. Nëse ekziston vullneti politik dhe dëshira për t’i shkuar në fund luftës për parandalimin e pastrimit të parave, ju i keni këto raste konkrete.

Sipas INSTAT-it, në Tiranë deri në vitin 2020 numri i popullsisë është rritur me 5395 familje. Me një llogjikë të thjeshtë, i bie që të mjaftonin 500 mijë metra katrorë për të akomoduar çdo familje me 4 anëtarë, sikur të kenë mundësi të gjitha këto familje të blejnë një apartament në Tiranë. Ndërkohë, e gjithë kjo kërkesë ezaurohet vetëm për periudhën Janar-Prill 2021, që janë dhënë 500 mijë metra katrorë leje ndërtimi në Tiranë. Çfarë bëhet me këto 3.1 milionë metra katrorë të tjera? Kush do t’i blejë? Ku dalin paratë?/CNA.al

Lajmet e fundit nga