LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Vasiç Mosije- Sharlatani që zbarkoi në Elbasan

24 Nëntor 2021, 17:47, Opinione CNA
Vasiç Mosije- Sharlatani që zbarkoi në Elbasan

Nga Kostandin Luçi

Vasic Moisije, një personazh  aq anonim dhe qesharak, duke dhënë intervistë për disa media shqiptare që me të vërtetë e meritojnë të quhen media kazan, thotë dhe flet kundër Kryepiskopit tonë të nderuar dhe të bekuar Anastas, duke thënë që: Anastasi nuk ka vend në Shqipëri.

Vasic Moisije, i cili e quan veten dhe si ?Kryepeshkopi I Vllenjve? me kalendarin e vjetër nuk është asgjë më shumë dhe asgjë më pak, por vetëm një aventurier, i cili erdhi në Elbasan dhe veshi ?prift? një  individ, të cilin asnjë kishë e Botës Orthodokse nuk do ta bënte. Vasic Moisije, me urrejtjen e tij empirike dhe të një niveli para Neandertal, duhet të lexojë dhe mësoje se nuk mund të veshësh klerik çdo njeri sipas qejfit tënd.

Vasic Moisije nuk është as klerik dhe asgjë. Ai nuk përfaqëson asnjë kishë. Vllenjtë nuk kanë nevojë të përfaqësohen nga një faqezi si Vasic, i cili bën thirrje anti Kishës Orthodokse Shqiptare dhe anti Kryepiskopit tonë të nderuar Anastas. Kur, Vasic Moisije vjen dhe qan  hallin e KOASH në fakt ai është duke u përpjekur të hedhi baltë mbi veprën e bekuar të KOASH në Shqipëri dhe më gjerë.

Ajo që Vasic Mosije dhe e tërë gangrena që ndjek atë është fakti që, Kryepiskopi Anastas dhe peshkopet janë një bekim nga Perëndia për mbarë popullin Shqiptar dhe jo vetëm. Nga mënyra sesi flet faqeziu dhe krimineli dhe gënjeshtari  Vasic Mosije dhe  disa individe, më lë të kuptoj se nuk e kanë idenë të Orthodoksizmit dhe këmba juaj s’ka shkelur kurrë në kishë, por ka shkelur vetëm mbi gënjeshtrat e mendjes tuaj mjerane.

Kur një individ anonim vjen dhe sulmon KOASH dhe Kryepiskopin kjo lë për të dëshiruar dhe jo vetëm, pasi kjo është jo vetëm një sjellje por është dhe me prapavijë politike nga qarqe anti të Krishtera Orthodokse në vend. Dhe në vend që të mësoni e ndriçoheni shpirtërisht nga sakrifica e Kryepiskopit Anastas dhe peshkopeve që po bëjne sakrifica që ju vetë nuk i keni bërë për Shqipërinë, ju nuk ju lënë as denglat e kërkoni e ti jepni mend komunitetit Orthodhoks, një ndër ato komunitet që ka mbajtur gjallë gjuhën e bukur shqipe. Por, ju këto s’mund ti kuptoni kurrë sepse ju jeni njerëz të pacipë.

Më poshtë keni dhe linkun për të ndigjuar se çfarë thotë gënjeshtari faqezi dhe sharlatani Vasice Mosije./CNA.al

Lajmet e fundit nga