LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“PD-ja duhet të rithemelohet”/ Meçorapaj: 75% e delegatëve të Vlorës, prezent më 11 Dhjetor

22 Nëntor 2021, 15:32, Politikë CNA
“PD-ja duhet të rithemelohet”/ Meçorapaj: 75% e

Nadire Meçorapaj, ish-deputete e PD në Vlorë dhe figurë e spikatur e degës së PD-së, në një intervistë  për Kafe Shqeto the se 75 – 80% e delegatëve të PD së këtij qarku që kanë firmosur do të jenë prezentë në Kuvendin e datës 11 Dhjetor të thirrur nga Berisha.

Ish-deputetja, e cila vjen nga shtresa e ish-të përndjekurve politikë nxori në pah sakrificat e demokratëve të Vlorës në gjithë këto vite, investimin e tyre të madh në PD që u pasua nga zhgënjimi krahas kostos nga regjimi në pushtet.

 ?Unë besoj shumë tek Foltorja, besoj te data 11, besoj te baza, te demokratët e vërtetë. Unë besoj tek ligjshmëria e datës 11 Dhjetor e këtij kuvendi, që do të jetë një kuvend që do të ndajë një të kaluar që mori shumë nga jeta e demokratëve, që preu në besë shumë tek jeta e demokratëve, që të gjitha peripecitë e tyre u hodhën poshtë.

Sot ka nevojë më shumë se kurrë PD-ja që të rithemelohet. Ka nevojë më shumë se kurrë dhe këtë mund ta bënte vetëm një njeri me eksperiencë të jashtëzakonshme politike siç është z. Berisha prandaj Foltoret nga rrethi në rreth kanë qenë  gjithnjë më masive, më me shpresë dhe entuziazëm. Kështu që 11 Dhjetori, e them me përgjegjësi të plotë që të paktën në nivel qarku, sa i përket qarkut tim që përfaqësoj, po them se 75-80% e delegatëve që kanë firmosur do të jenë prezent në datën 11 Dhjetor. Nisur nga kjo them se e shikoj të suksesshme dhe se ka një strategji të mirëpërcaktuar që do ta nxjerrë Partinë Demokratike nga kjo vorbull.?

Në vijim, Meçorapaj analizoi luftën e ashpër politike që bëhet në qarkun e Vlorës, ku kandidoi vetë Kryeministri Edi Rama dhe arsyet e forta që kanë çuar në bashkimin e figurave kryesore të PD-së rreth Foltores.

?Vlora ka shumë demokratë, Vlora nuk është e majtë ashtu siç reklamohet. Sigurisht, politika e Ramës ka bërë që në Vlorë të instalohet gjysma e qeverisë së vet duke kandiduar edhe vetë ai dhe lufta e PD-së në Vlorë ishte shumë e ashpër. Gjithmonë është e ashpër. Për këtë arsye apo dhe shumë të tjera fakti që Foltores i janë bashkangjitur dhe figura kryesore të PD-së, si drejtuesi politik i qarkut, z. Leskaj, kryetari i degës z. Genc Deromemaj, deputetë, ish-deputetë si rasti im dhe z. Shehaj apo shumë të tjerë, Foltorja ka bërë bashkë shumë elementë në qytetin e  Vlorës. Por vlonjatët ishin ata që edhe në protestat që thërriste z. Basha me përgjegjësi të plotë them që kishin shifra maksimale, që ishin të përgjegjshëm, që vazhdonin të vinin me shpirt e me pasion dhe e mbanin me dhëmbë në një farë mënyrë atë lloj ndjenje që kanë dhe lidhjeje që kanë me PD-në.

PD-ja e Vlorës është një PD që ka dhënë, që ka një kontribut dhe investim shumë të madh në PD, por e vërteta është se kryesisht  kryetarët e partive, kanë në dorë në një farë mënyre fatin e individëve, por nuk duhet të luajnë me atë se çfarë do Vlora, atë që ka mentalitet, që ka kulturë, kë ka mbiemër të vet, kë ka gen të vet.  Një kandidat për deputet duhet të ketë lidhje me qytetin. Një figurë politike që e lidh me Vlorën duhet të jetë emblemë e saj, ta lidhë diçka me qytetin. Nuk mund të vijnë të katapultuar, të përsëritur, eksperimente të dështuara herë pas here. Ndoshta është dhe gabimi i përzgjedhjes së kandidaturave e të figurave të ndryshme që e ka larguar këtë lloj roli,  por di të them me përgjegjësi të plotë që në Vlorë ka demokratë me shpirt, ka demokratë që kanë punuar me dhembë e me shumë sakrifica për PD-në dhe i kanë dhënë shumë asaj.?/CNA.al

Lajmet e fundit nga