LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Situata në PD/ Hajdari kërkon rikthimin e saj në parti

22 Nëntor 2021, 14:50, Politikë CNA
Situata në PD/ Hajdari kërkon rikthimin e saj në parti

Ish deputetja Rudina Hajdari ka komentuar situatën në PD, ndërsa la të hapur edhe mundësinë e rikthimit të saj në parti.

Në një intervistë për A2, Hajdari theksoi se shqetësim për të është rikthimi i Partisë Demokratike në pushtet, përtej interesave të kryetarëve të saj. Ajo tha se Basha dhe Berisha duhet të largohen për t?i hapur rrugë bashkimit të partisë me potencialet e saj dhe me të rinjtë.

?Pyetja që duhet bërë është: Konflikti që ka sot PD-ja, a do ta sjellë në pushtet? Dhe shumë demokratë janë të shqetësuar për këtë gjë. Demokratët sot janë më të shqetësuar se si PD-ja do të vijë në pushtet përtej interesave që kryetarët e saj kanë.

Kryetarët kanë privuar që interesat e PD-së dhe demokratëve që nesër të jenë një parti në vlerë publike dhe jo vetëm peng i dy kryetarëve. PD-ja është përtej dy kryetarëve të saj dhe ata do të vijnë te ky qëndrim, të dy të heqin dorë dhe të largohen nga interesat personale dhe të bashkohen në potencialin e saj me të rinjtë dhe të rejat, që PD-ja mos ta ketë të largët ardhjen në pushtet?, tha Hajdari.

Hajdari tha se synon rikthimin e saj në PD për çuar përpara të reformave, sidomos atë zgjedhore, për të cilën edhe u investua kur ishte deputete, por edhe për shkak të lidhjes historike, siç e quajti ajo me babain e saj Azem Hajdari.

?Fakti që vazhdoj të flas për këtë temë tregon që kam dëshirë që PD-ja si parti që ka qenë dhe është e krijuar, ndjej lidhje historike nga babai im e këtë nuk e veçoj dot. Kjo nuk më ndalon mua të marr vendimet e mia dhe të ndaj interesin e Shqipërisë dhe partisë. Nëse kam marr një vendim mbi interesin e partisë dhe i mbështetur nga aleatët tanë, nuk duhet të më çojë të mos merrem më me PD-në apo ndodhitë në Shqipëri që jam duke ndjekur hap pas hapi situatën dhe të zgjidhim disa çështje që duam t?i çojmë përpara si reforma zgjedhor që nuk ka vazhduar përpara. Një gjë është vota e Diasporës. Përfshirja e Diasporës në zgjedhjet e ardhshme dhe listat e hapura do ta bënin sistemin zgjedhor demokratik dhe do i hiqnin forcën kryetarit të partisë?, tha ajo./CNA.al

Lajmet e fundit nga