LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kryemadhi i rikthehet me vrull politikës/ Hap dyert e LSI për zyrtarët e huaj

22 Nëntor 2021, 14:13, Politikë CNA
Kryemadhi i rikthehet me vrull politikës/ Hap dyert e LSI për

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi ka pritur sot, Kreun e Prezencës së OSBE në Shqipëri, Ambasador Vincenzo Del Monaco.

Me anë të një postimi në rrjete sociale, Kryemadhi ka zbardhur edh eobjektin e bisedës me zyrtarin e lartë të OSBE-së.

Një ndër temat, sipas sak ka qenë masakra e 25 prillit, pasi se politika shqiptare nuk ka dhënë ende një zgjidhje të plotë e afatgjatë për zgjedhje të lira e të ndershme dëshmoi.

Kryemadhi e ka garantuar kreun e Prezencës së OSBE në Shqipëri, Ambasador Vincenzo Del Monaco se do të mbeten të angazhuar për një reformë më të plotë, për një sistem dhe ligj zgjedhor që mundëson barazinë e votës dhe e kthen pushtetin vërtetë në duart e sovranit

?Duke e falenderuar për rolin pozitiv të misionit për reformat që vendi ka ndërmarrë lidhur me shtetin e së drejtës, i nënvizova nevojat që Shqipëria ka për përmirësim të vazhdueshëm, drejt një demokracie funksionale, që garanton të drejtat e njeriut dhe biznesit.

Masakra e 25 Prillit dëshmoi se politika shqiptare nuk ka dhënë ende një zgjidhje të plotë e afatgjatë për zgjedhje të lira e të ndershme, ndaj ne do të mbetemi të angazhuar për një reformë më të plotë, për një sistem dhe ligj zgjedhor që mundëson barazinë e votës dhe e kthen pushtetin vërtetë në duart e sovranit. Reformat me standarde reale, që rrisin besimin e qytetarëve tek institucionet dhe e ardhmja në Shqipëri, janë edhe rruga e vetme drejt integrimit në Bashkimin Evropian?, njofton Kryemadhi./CNA.al

Lajmet e fundit nga