LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shorti do të hidhet më 26 nëntor, ja si do të funksionojë faza e “Play Off” për Kupën e Botës

15 Nëntor 2021, 11:02, Sport CNA
Shorti do të hidhet më 26 nëntor, ja si do të

Kualifikueset e Kupës së Botës janë drejtë fundit. Belgjika, Kroacia, Danimarka, Franca, Gjermania, Serbia dhe Spanja janë kualifikuar direkt për në Katar, ndërsa sot e nesër do të mësohen edhe skuadrat e fundit.

Pas mbylljes se këtyre ndeshjeve do të mësohen edhe se cilat ekipe do të shkojnë në fazën ?Play Off? që këtë herë do të jetë ndryshe. 10 skuadrat që do të renditen në vendet e dyta do të shkojnë në play off, ndërsa këtyre ekipeve do t?i bashkohen edhe 2 skuadra nga Nations League që nuk janë të kualifikuara.

Shorti për këtë fazë do të hidhet më 26 nëntor në orën 17:00 dhe 12 ekipet do të ndahen në 3 grupe me nga 4 skuadra. Ekipet do të renditen sipas pikëve e në çdo grup do të ketë 2 skuadra favorite që do të renditen në vendin e parë dhe të dytë dhe që do të përballen me dy ekipet e tjera (vendi 3 dhe i 4) me një ndeshje të vetme. Në finale do të luajnë dy skuadrat fituese dhe në fund do të dalin 3 ekipet që do të shkojnë në Katar 2022.

?Kokat? e grupeve do të luajnë në shtëpi, ndeshjet gjysmëfinale që do të luhen të enjten e 24 mars dhe të premten e 25 marsit 2022 . Finale do të luhen të hënën 28 ??dhe të martën 29 mars dhe stadiumi do të vendoset me short.

Shembulli:

Grupi A:

1-Portugali

2-Poloni

3-Rusi

4-Maqedoni e Veriut

Vendi i parë do të përballet me vendin e 3-të ose 4-të si dhe vendi i 2-të mund të përballet me 3-të ose të 4-të dhe ekipet që fitojnë do të përballen mes tyre në finale.

Lajmet e fundit nga