LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Luhet në dimër, ja çfarë duhet të dini për Botërorin "Katar 2022"

14 Nëntor 2021, 12:55, Sport CNA
Luhet në dimër, ja çfarë duhet të dini për

Franca është kampioni aktual i Kupës së Botës pasi mundi Kroacinë 4-2 në finale për të fituar Boterorin e 2018 në Rusi, por turneu do të jetë shumë ndryshe këtë herë. Ka pasur bisedime të vazhdueshme për organizimin e Kupës së Botës çdo dy vjet në krahasim me ciklin tradicional katër-vjeçar sipas të cilit aktualisht operojmë, por për momentin nuk është bërë asnjë ndryshim.

Sidoqoftë, Katar 2022 tashmë është vendosur të jetë një turne mjaft unik, në një sërë mënyrash. Katari është një vend i vogël në gadishullin arab që kufizohet me Arabinë Saudite dhe ndodhet afër Bahreinit dhe Emirateve të Bashkuara Arabe. Kryeqyteti i Katarit është Doha, nga ku sapo erdhi trajneri i ri i Barcelonës, Xavi Hernandez, pasi kaloi gjashtë vjet me skuadrën e Superligës së Katarit, Al Sadd, si lojtar dhe trajner.

Ata do të kenë nderin të jenë vendi i parë në botën arabe që do të presë ndonjëherë një Kupë Bote. Katari është kombi më i vogël për nga siperfaqja që i është dhënë ndonjëherë e drejta e organizimit të Kupës së Botës.

Kur zhvillohet?

Me turnetë ndërkombëtare jemi mësuar që ato të zhvillohen në fillim të verës, ndërsa futbolli vendas përfundon, por kjo do të jetë hera e parë që Kupa Botërore do të zhvillohet gjatë dimrit. Do të jetë një përvojë mjaft ndryshe vitin e ardhshëm pasi turneu fillon më 21 nëntor, me finalen që do të zhvillohet më 18 dhjetor kur përfundon gara.

Kur Katari fitoi ofertën për të pritur Kupën e Botës, ata fillimisht pretenduan se do të mbahej në muajt e verës me stadiume plotësisht me ajër të kondicionuar për shkak të motit 50 gradë. Megjithatë, kjo u tërhoq shpejt dhe FIFA pranoi një kërkesë të nikoqirëve për ta mbajtur atë në fillim të dimrit, ku temperaturat janë afër 30 gradë. Orari do të funksionojë gjithashtu rreth një harku kohor paksa të reduktuar prej rreth 28 ditësh.

Kur do të fillojnë ndeshjet?

Ndeshjet do të luhen pak më herët për shkak se Katari është tre orë përpara Britanisë së Madhe. Ndeshjet e grupeve do të zhvillohen në orën 10:00, 13:00, 16:00 dhe 19:00 sipas kohës së Mbretërisë së Bashkuar, ndërsa ndeshjet me eliminim direkt do të luhen në orën 15:00 dhe 19:00 pas fazës së grupeve.

Lajmet e fundit nga