LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ndryshime në listën e kombëtares, largohen 7 futbollistë dhe vijnë 3 të rinj ndaj Andorrës

13 Nëntor 2021, 19:16, Sport CNA
Ndryshime në listën e kombëtares, largohen 7 futbollistë dhe

Kombëtarja shqiptare e futbollit është kthyer sot pasdite në vendin tonë, pas sfidës së humbur me shifrat 5-0 në Angli. Një sfidë ku përtej rezultatit teknik, kanë rënduar edhe dëmtimet e pësuara nga lojtarë të ndryshëm e kartonët që kanë sjellë pezullime.

Kështu, FSHF ka konfirmuar se për shkak kartonësh mungojnë Gjasula, Ismajli e Cikalleshi, ndërsa për dëmtime do të jenë Kumbulla, Bare e Veseli që nuk do të jenë pjesë e sfidës. Gjithashtu, do të mungojë edhe Broja i cili sipas FSHF, ka kërkuar që të kthehet te Sauthempton pas problemeve me kaviljen.

Kështu, janë larguar tre lojtarë të tjerë, duke filluar nga Ernest Muçi i cili në mënyrë absurde është rithirrur nga Shpresat vetëm 2 ditë pasi ishte larguar. Emrat e tjerë janë Enis Çokaj dhe Taulant Seferi, me këtë të fundit i cili mungonte prej qershorit në grupin kuqezi.

NJOFTIMI I FSHF

Lista e Kombëtares shqiptare pëson sërish ndryshime në prag të ndeshjes së fundit të eliminatoreve të Botërorit ?Katar 2022? ndaj Andorrës. Për shkak të dëmtimeve dhe kartonëve në ndeshjen ndaj Anglisë skuadrës do t?i bashkohen që këtë të shtunë tre lojtarë. Ernest Muçi, Enis Çokaj dhe Taulant Seferi janë ftuar nga trajneri Edoardo Reja për ndeshjen e datës 15 nëntor ndaj Andorrës dhe do të bashkohen menjëherë me skuadrën.

Listës së mungesave i shtohet edhe sulmuesi Armando Broja, i cili gjithashtu nuk do të jetë pjesë e skuadrës për ndeshjen me Andorrën. Broja u bashkua me skuadrën në stërvitje një ditë para ndeshjes me Anglinë, ku iu nënshtrua testeve mjekësore dhe zhvilloi një seancë të veçuar stërvitore për të parë gjendjen e kaviljes. Lojtari ka ndjerë përsëri dhimbje dhe pas përfundimit të ndeshjes me Anglinë në ?Ëembley? ka kërkuar të rikthehet pranë klubit të tij për të vazhduar terapinë.

Mbrojtësi Marash Kumbulla dhe mesfushori Keidi Bare, të cilët u dëmtuan në ndeshjen me Anglinë, dot të largohen nga grumbullimi për t?u kthyer me klubet respektive e për të vijuar rikuperimin. Edhe mbrojtësi tjetër Frederik Veseli ka pasur probleme fizike pas ndeshjes dhe pas konsultimit me stafin mjekësor është konkluduar se e ka të pamundur të jetë i gatshëm për ndeshjen e së hënës.

Për shkak skualifikimi do të mungojnë edhe Klaus Gjasula, Sokol Cikalleshi dhe Ardian Ismajli, të cilët do të qëndrojnë pranë kombëtares për sfidën e fundit.

Lajmet e fundit nga