LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

VIDEO/ Fitore historike për Maqedoninë, për herë të parë në play-off të Botërorit! Gjermania triumfon me "poker"

14 Nëntor 2021, 19:08, Sport CNA
VIDEO/ Fitore historike për Maqedoninë, për herë të

Maqedonia siguron për herë të parë play-off e Botërorit. Një arritje historike për ta pas fitores së merituar ndaj Islandës me rezultatin 3-1.

Maqedonasit ishin më kërkues përgjatë gjithë ndeshjes dhe arritën të shënonin 3 herë. Elmas ishte heroi i sfidës me 2 gola të realizuar. Për maqedonasit shënoi dhe futbollisti me origjinë shqiptarë Alioski që në minutën e 7.

Rumania bëri detyrën ndaj Lihtenshtejnit dhe fitoi në transfertë me rezultatin 0-2, por kjo fitore nuk i mjaftoi. Gjermania e kualifikuar tashmë e kishte shëtije ndeshjen ndaj Armenisë. ?Pancerat? fituan 1-4 me Gyndogan protagonist me dy gola.

REZULTATET

ARMENI-GJERMANI 1-4

58? Mkhitarjan/ 15? Havertz, 45? 50? Gyndogan, 65? Hofman

LIHTENSHTEJN-RUMANI 0-2

8? Man, 87? Banku

MAQEDONI E VERIUT-ISLANDË 3-1

7? Alioski 65? 86? Elmas/ 55? Thorsteison

 

FORMACIONET

 

Lajmet e fundit nga