LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Dhuna dhe fyerjet ndaj grave në Parlament/ Kim reagon ashpër

15 Nëntor 2021, 15:55, Aktualitet CNA
Dhuna dhe fyerjet ndaj grave në Parlament/ Kim reagon ashpër

Ambasadorja amerikane Yuri Kim ka dënuar gjestin e kryeministrit Edi Rama ndaj Elisa Spiropalit sot në Kuvend, të cilën e shtyu duke i kërkuar që të pushojë dhe mos i përgjigjet Bashës.

Po ashtu, edhe kreu i PD Lulzim Basha ka përdorur gjuhë fyese dhe denigruese ndaj deputeteve femra në Kuvend. Rasti më i fundit i kryeopozitarit ka qenë ndaj kryeparlamentares Lindita Nikolla dhe deputetes Luljeta Bozo.

Përmes një postimi, Kim shkruan se gjuha e dhunshme ndaj grave veçanërisht në Kuvend është e papranueshme.

?Duket e nevojshme të themi sot atë që kemi planifikuar për 25 nëntor (duke filluar 16 ditët vjetore të aktivizmit kundër dhunës gjinore): Gjuha e dhunshme, degraduese ndaj grave ? veçanërisht e transmetuar në televizion nga Parlamenti ? është e papranueshme. Udhëheqësit duhet të jenë të ndërgjegjshëm për shembullin që ata japin?, shkruan Kim./CNA.al

Lajmet e fundit nga