LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zhdukja e Eduart Belegut/ Gazetari nxjerr detajet ‘u vranë me një gurë dy zogj’

10 Nëntor 2021, 21:18, Kronika CNA
Zhdukja e Eduart Belegut/ Gazetari nxjerr detajet ‘u vranë me

Mbëmjen e sotme në emisionin ?Në shënjestër? të Klodiana Lala, mes të tjerash është folur për zhdukjen e biznesmenit Eduart Belegu.

Ndonëse kanë kaluar 11 vjet nga zhdukja e tij, dhe asnjë gjurmë nuk dihet, eksperti i kriminalistikës Ervin Karamuço, tha se krimi nuk është nisur për të qenë ekzekutim.

?Në fakt nuk është nisur për të qenë një ekzekutim. Është nisur për të qenë fillimisht një debat i madh, sqarim, më pas i kthyer në pengmarrje, për të marrë diçka në këmbim. Për shkak të kësaj pengmarrjeje dhe më pas është ekzekutuar për të humbur çdo gjurmë dhe është fshehur kufoma. Këto vijnë si pjesë e një plani të mirëmenduar. Ka pasur një karrem, ky person ka pasur një alibi dhe pas kësaj humb gjurmët sepse ka një alibi të plotë. Dëshmitë kanë një mungesë koherence.

Grupi që mendohet, ka një hipotezë që mund ta ketë pasur si peng, mund ta ketë shfrytëzuar celularin e tij për të krijuar një alibi të fortë?, tha ai.

Ndërkaq, gazetari Ferdinand Dervishi tha se e gjithë kjo histori ka lidhje me mospagimin  e borxhit. ?Ai njeri apo ai grup njerëzit nuk donin t?i paguanin borxhin. Kanë menduar në kushtet e pamundësisë për të paguar?Përveç se është zhdukur personi, si një person që do i kërkonte lekët, borxhin është zhdukur dhe borxhi. Me një gur janë vrarë dy zogj. Eduarti kishte Dritan Priftin, por Prifti kishte rënë për vete.

Këta kishin rënë dhe ishte momenti i duhur për atë njeriun që nuk donte t?i paguante borxhin. Kjo ngjarje u justifikua me një mesazh që ky i dha lekët?, tha Dervishi./CNA.al

Lajmet e fundit nga