LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nga Erion Dasho/ Vaksinat apo medikamentet?

7 Nëntor 2021, 18:29, Lifestyle CNA
Nga Erion Dasho/ Vaksinat apo medikamentet?

Vaksinat apo medikamentet?

Molnupiraviri i prodhuar nga firma Merck vepron direkt në kodin gjenetik të virusit. Ky medikament arrin të krijojë viruse me ARN difektoze duke parandaluar kështu shumëzimin e mëtejshëm të tyre.

Paxlovidi i Pfizer vepron nëpërmjet një mekanizmi të ndryshëm. Ai parandalon procesin e transformimit të ARN-së së virusit në ADN. Duke mos patur modelin e ADN-së, qeliza nuk prodhon dot viruse të rinj duke ndërprerë kështu shumëzimin.

Nuk ka dyshim se para se këto preparate të hyjnë në përdorim të gjerë (sikundër ndodhi me vaksinat), të gjithë efektet anësore do të jenë studiuar në detaje dhe siguria për pacientin do të jetë provuar katërcipërisht.

Një pyetje kam për anti-Vax-ët dhe konspiracionistët që mezi po presin “ilaçet magjike” kundër COVID-it dhe anatemojnë çdo vaksinë si “të pasigurt” dhe “gjenetike”:

Lajmet e fundit nga