LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Video/ Greqia nën pushtetin e ujit, shpallet gjendja e jashtëzakonshme në Korfuz

14 Tetor 2021, 17:44, Kosova & Bota CNA
Video/ Greqia nën pushtetin e ujit, shpallet gjendja e jashtëzakonshme

Greqi është përfshirë nga reshje të dendura shiu me erëra të forta, duke shkaktuar përmbytje të mëdha në të gjithë vendin.

Korfuzi ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme, ndërsa përmbytje të mëdha ka edhe në Athinë e Selanik.

Ndërkaq, autostrada kombëtare Athinë-Lamia, si dhe rrugët ?Alexandras dhe ?Kifissias? brenda qytetit, janë bllokuar, si rezultat i reshjeve të shiut në vazhdim.

Ministri i Mbrojtjes Civile, Christos Stylianidis njoftoi se është nisur për në Moraitika për t?i ardhur në ndihmë qytetarëve të bllokuar për shkak të përmbytjeve atje.

Mbrojtja Civile iu rekomandon drejtuesve të mjeteve që të ndjekin udhëzimet e policisë dhe të shmangin zonat problematike, shkruajnë mediat greke./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga