LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shirat e dendur përmbysin rrugët e Athinës dhe Selanikut

14 Tetor 2021, 17:30, Kosova & Bota CNA
Shirat e dendur përmbysin rrugët e Athinës dhe Selanikut

Reshjet e dendura të shiut kanë përmbytur të gjitha rrugët e kryeqytetit grek,  Athinës. 

Sipas raportimeve nga mediat lokale, shirat kanë shkaktuar përmbytje edhe në qytetin portual verior të Selanikut.

Për shkak të reshjeve të dendura, nxënësit e një shkolle në periferi të Athinës, në Nea Filadelfia, janë larguar, pasi shkolla është përmbytur.

Gjithashtu autostrada kombëtare Athinë-Lamia, si dhe rrugët ?Alexandras dhe ?Kifissias? brenda qytetit, u bllokuan nga trafiku, si rezultat i reshjeve të shiut në vazhdim.

Ndërkohë Ministria e Mbrojtjes Civile u ka bërë apel qytetarëve që të shmangin daljet jashtë, nëse nuk është e nevojshme.

Gjatë ditës së sotme, shumë pjesë të Athinës përjetuan gjithashtu ndërprerje të energjisë, pasi përmbytjet shkaktuan probleme në nënstacionet e stafetave.

Ndrëkohë mediat raportojnë se në vetëm pak orë, në Selanik, ndërkohë, raportuan më shumë se 25 centimetra, që është e barabartë me gjysmën e shiut që ra gjatë gjithë muajit shtator në qytetin verior./ CNA.al

Lajmet e fundit nga