LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Përmbytjet në Kinë/ Evakuohen rreth 2 milionë banorë

11 Tetor 2021, 18:47, Kosova & Bota CNA
Përmbytjet në Kinë/ Evakuohen rreth 2 milionë banorë

Më shumë se 1.76 milionë njerëz janë prekur nga përmbytjet e mëdha në provincën ‘Shanxi’ të Kinës.

Reshjet e dendura të shiut të rrëmbyeshëm, gjatë javës së kaluar, sollën shembjen e shtëpive dhe shkaktuan rrëshqitje të dherave në më shumë se 70 rrethe dhe qytete në provincë.

Sipas asaj që raportojnë mediat, reshjet masive të shiut po pengojnë përpjekjet për shpëtimin e banorëve.

Ndërkohë katër policë kanë humbur jetën si rezultat e rrëshqitjes së dherave, megjithëse informacioni për viktima të tjera nuk është bërë i ditur ende.

Përmbytja në Shanxi mund të jetë më e keqje se përmbytjet në provincën e Henan-it,  që ndodhi në fillim të këtij viti.

Në kryeqytetin krahinor të Shanxi Taiyuan, reshje mesatare ishin në nivelin prej rreth 185.6 mm gjatë javës së kaluar, krahasuar me 25 mm në tetor, midis viteve 1981 dhe 2010./ CNA.al

Lajmet e fundit nga