LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Lufta kundër pandemisë/ Franca i thotë jo, vaksinimit të detyruar

14 Tetor 2021, 13:29, Kosova & Bota CNA
Lufta kundër pandemisë/ Franca i thotë jo, vaksinimit të

Franca ka qenë një prej vendeve të Europës që ka propogaganduar prej fillimit vaksinimin me detyrim, me qëllim mbrojtjen nga Covid-19.

Por mësohet se vendimi i Senatit të Francës ka marë një kthesë tjetër. Në mbledhjen e fundit Senati ka hedhur poshtë vaksinimin e detyruar me 262 vota pro.

Kujtojmë se presidenti Emanuel Makron më parë vendosi që të gjithë punonjësit në spitale, ata që punojnë me të moshuar ose në shtëpitë e kujdesit për moshën e tretë, duhet të vaksinohen më së voni deri më 15 shtator. Ndryshe, sipas ministrit të Shëndetësisë Olivier Véran, ata nuk do të jenë më në gjendje të punojnë dhe nuk do të paguhen më.

Vendimi pati një efekt të menjëhershëm. Faqja për rezervime Doctolib kumtoi në Twitter se numri i aplikimit për orare për vaksinime kaloi pritshmëritë./CNA.al

Lajmet e fundit nga