LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Dëshironi një fytyrë pa akne?/ Ndiqni këto këshilla

5 Tetor 2021, 08:37, Lifestyle CNA
Dëshironi një fytyrë pa akne?/ Ndiqni këto këshilla

Një nga problemet kryesore që perballemi në përgjithësi eshtë lëkura më akne. Kjo na pengon në shumë drejtime, duke nisur që nga vetëbesimi dhe deri në përfshirjen tonë në grupe social.

Ka disa mënyra si mund ti trajtojmë dhe të kujdesemi per fytyrën nëse kemi probleme të tilla.

1-Më mirë është t?i parandalojmë

Duke qënë se aknet shkaktohen kryesisht nga nga vaji dhe bakteret, parandalimi është çelësi më i mirë për ta zgjidhur këtë problem. Çdo ditë, përdorni një larës fytyre që përmban acid salicilik i cili ndihmon në parandalimin e tyre.

2-Përdorni një brushë për fytyrën

Duhet të përdoni brusha sepse ato shërbejnë për të hequr yndyrën nga lëkura, duke lënë më pak vaj dhe bakterenë fytyrë. Gjithashtu ndihmon të zhbllokojë poret.

3-Përdorni krem kundër diellit por pa vaj

Kërkoni gjithmon krem pa vaj dhe pa aromë kundër diellit, pasi vaji mund t?i bllokojë poret dhe produktet me aromë mund ta irritojnë lëkurën dhe të çojnë në akne dhe puçrra.

4-Përdorni make-up të duhur

Zgjedhni një pudër pa vaj dhe që përmban acid salicilik, që të mos kontribojë në puçrra të shtuara dhe ti acarojë më teper.

5-Shërojeni aknet me pastë dhëmbësh

Lyejeni aknen apo puçrrën me një pastë për pastrimin e dhëmbëve. Formula e thatë ndihmon të thahen problemet e fytyrës./CNA.al

Lajmet e fundit nga