LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rinia e përjetshme/ 7 këshilla të grave indoneziane për një pamje sa më të re dhe të freskët

4 Tetor 2021, 18:10, Lifestyle CNA
Rinia e përjetshme/ 7 këshilla të grave indoneziane për

Çdo komb ka këshillat dhe sekretet e veta të bukurisë. Trajtimet indoneziane kanë rrënjë dhe procedura të lashta që janë përdorur për shekuj me radhë. Gratë mbi moshën 53 vjeçare kanë pamjen e një 35 vjeçare dhe për këtë, blogerja Puspa Deëi është një shembull i mirë.

Bright Side zbulon 7 këshilla që përdorin indonezianet për një pamje sa më rinore.

Përveç përdorimit të miellit të orizit me ujë si maska ??për fytyrën , gratë indoneziane bëjnë pastrime speciale për trupin e tyre. Një  pastë eksfoluese bëhet me oriz të bluar, xhenxhefil, arra, rrënjë shafran i Indisë, kanellë dhe pluhur druri sandali. Ju duhet të bluani të gjithë përbërësit së bashku. Ky scrub natyral zbut dhe pastron lëkurën, por përdoreni atë vetëm në trupin tuaj.

Balinezët përpiqen të kujdesen për trupin e tyre me përkëdhelje nga koka te këmbët. Është shumë më e lehtë të parandalosh strijat sesa të luftosh me to më vonë. Një nga ritualet më të njohura është aplikimi i maskës së barkut. Ai përfshin orizin e bluar dhe ‘kencur’, një rrënjë e ngjashme me xhenxhefilin. Këta përbërës ndihmojnë elasticitetin e lëkurës. Shumë shpesh pasi një grua lind, ajo merr një masazh të trupit me një mbështjellës bimor i cili vendoset në stomak.

Gratë indoneziane përdorin papaja të pjekur me ose pa qumësht dhe e aplikojnë atë në fytyrë për ta bërë lëkurën të shkëlqejë. Gjithashtu, për të hequr qafe ngjyrën e errët të flokëve të tyre dhe për të parandaluar dëmtimin e saj, ata bluajnë farat e papajës dhe bëjnë një përzierje me ujë. Pastaj ata aplikojnë këtë paste në flokët e tyre, presin për një orë dhe e shpëlajnë.

Kjo është një banjë e lashtë bukurie e përdorur nga princeshat e Java. Ndihmon për të mbajtur lëkurën e re dhe të butë. Gratë shtojnë qumështin e dhisë në banjën e tyre dhe qëndrojnë 30 minuta, më pas pastrojnë trupin.

Në Indonezi, një banjë me krem ??është një trajtim i preferuar i flokëve. Së pari, aplikoni një  maskë avokado për flokët. Pastaj bëni një masazh të lehtë në lëkurën e kokës, qafës dhe shpatullave. Procedura përfundon me një larje flokësh dhe tharje flokësh. Një banjë me krem ??nuk është vetëm një trajtim relaksimi, por i ndihmon flokët tuaj të jenë të fortë dhe të shëndetshëm dhe e mbron atë nga efektet e këqija të  kimikateve .

Masazhi për indonezianet është thelbësor për shëndetin dhe rininë. Nonita Respati thotë se ajo madje ka një regjim të saj të bukurisë. Përveç kësaj, manikyr dhe pedikyr, ajo ka maska ??javore të fytyrës, trajtime flokësh dhe një masazh dy herë në javë .

Një nga blogeret më të njohura në Indonezi që duket si 35 vjeç por në fakt është 53 vjeç zbuloi sekretin e saj të rinisë. Sa më e vjetër të jetë, aq më e lumtur është. Lumturia ndihmon për të ruajtur bukurinë e brendshme dhe të jashtme . Buzëqeshni më shumë dhe doni veten./ CNA.al

Lajmet e fundit nga