LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Zbulimi i “Pandora Papers”/ Presidenti i Azerbajxhanit i blen djalit 11 vjeçar prona miliona euro

3 Tetor 2021, 21:00, Kosova & Bota CNA
Zbulimi i “Pandora Papers”/ Presidenti i Azerbajxhanit i blen djalit

Dokumente të tjera tregojnë se si presidenti i Azerbajxhanit ka krijuar pasuri në mënyrë të fshehtë përmes kompanive offshore.

Dokumente tregojnë se si familja, e akuzuar për korrupsion, ka blerë 17 prona si dhe një bllok zyrash në Londër për djalin e tij 11 vjeçar, me vlerë rreth 45 milionë euro.

Ndërtesa në Mayfair u ble nga një kompani e parë në pronësi të një miku të familjes së Presidentit Ilham në 2009. Ajo u transferua një muaj më vonë tek Hedyer.

Hulumtimi zbulon gjithashtu sesi një bllok zyre në pronësi të familjes, u shit në ?Crown Estate? për 66 milion paundë në 2018.

?Crown Estate? tha se ka kryer kontrollet e kërkuara në ligj në kohën e blerjes, por tani po shqyrton çështjen.

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar thotë se po godet pastrimin e parave me ligje dhe zbatim më të ashpër, dhe se do të prezantojë një regjistër të kompanive offshore që posedojnë prona në Mbretërinë e Bashkuar./ CNA.al

Lajmet e fundit nga