LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Nis zhbllokimi në pikat kufitare, Jarinjë dhe Bërnjak/ Pamjet nga vendosja e KFOR-it

2 Tetor 2021, 07:19, Kosova & Bota CNA
Nis zhbllokimi në pikat kufitare, Jarinjë dhe Bërnjak/ Pamjet nga

Në Veri të Kosovës ka nisur tërheqja e bllokadave. KFOR ka zbarkuar që në orët e para të mëngjesit në pikat kufitare Jarinjë dhe Bërnjak.

Sot pritet të zhbllokohen këto dy pika kufitare, të cilat kanë qenë të mbushura me kamionë dhe mjete tjera, si shenjë pakënqësie e serbëve lokalë ndaj vendimit të Qeverisë së Kosovës për masën e reciprocitetit të targave

Përmes një marrëveshjeje të arritur më 30 shtator mes delegacioneve të Kosovës dhe Serbisë, me ndërmjetësim të Bashkimit Evropian, është paraprirë zhbllokimi i pikave kufitare dhe një zgjidhje e përkohshme për targat.

Ndërkohë mund të shihni disa pamje nga tërheqja e bllokadave në pikat kufitare./ CNA.al

Lajmet e fundit nga