LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Lajm i hidhur për botën e muzikës/ Ndahet nga jeta artisti i madh, bass baritoni Petrika Rëmbeci

5 Shtator 2021, 10:19, Kulturë CNA
Lajm i hidhur për botën e muzikës/ Ndahet nga jeta artisti i

Mëngjesin e sotëm është ndarë nga jeta, artisti i madh, bass baritoni Petrika Rëmbeci.

Petrika ka lindur në vitin 1944 ne? Korc?e? ku edhe ka filluar aktivitetin si ke?nge?tar prane? estrade?s profesioniste ne? Korc?e?. Babai i  i tij artistik konsiderohet mjeshtri i fizarmonike?s Abaz Hajro, i cili e shtyu qe? ne? moshe? te? re ne? festivalet e Korc?e?s.

Gjate? viteve 1968-1973 ka kryer studimet ne? Akademine? e Arteve pranë të madhit Ramiz Kovaçi, ku edhe e?shte? diplomuar pe?r ke?nge?tar bass-bariton. Madje gjate? provimit pe?rfundimtar te? diplome?s, dhe?mbi i tij u e?njt papritur, por Petri prapë u dallua dhe mori notën 10.

Në vitin 1974 e?me?rohet solist prane? Teatrit te? Operas dhe Baletit ku vazhdon profesionin e tij si ke?nge?tar solist deri ne? daljen ne? pesion.

Gjate? kariere?s ne? TOB ka realizuar me sukses dhjetra role nga operat shqiptare dhe te? huaja. Disponon nje? repertor te? pasur koncertal ne? gjinine? e ke?nge?s dhe repertorit operistik bote?ror. Nde?r veprat e tjera lirike, ai e?shte? dalluar ne? rolet kryesore tek operat: “Borana”, “Komisari”, “Toka jone?”, “Maleve pe?r liri”, “Goca e kac?anikut”, “Vjosa”, “Princesha e c?ardashit”, “Rigoletto”, “Carmen”, “Komisari”, “Tosca” etj.

Krahas recitaleve ka marre? pjese? ne? koncerte, ne? Anketat e Radio Tirane?s, ne? Dekadat e Majit, ne? fes

 

tivale te? ndryshme dhe  ne? Festivalin e fundvitit. ?onkretisht, kompozitori i madh Pjete?r Gaci pasi kishte de?gjuar ze?rin e tij brilant, e gjeti një mëngjes ne? pune? fizike dhe i ke?rkoi te? interpretonte nje? ke?nge? qe? kishte shkruar pe?r te?. Kështu del Petrika për herë të parë në Festivalin e 15-të. Kënga quhej “E bukura Shqipëri” dhe menjëhërë u bë hit i kohës, ndërsa kënga tjetër “Në zemra kemi heroizmin” ishte e Josif Mingës dhe teks

ti i Demokrat  Anastasit.

Pe?r arsye te? panjohura, deri me?  sot  u vendos qe? te? mos merte pjese? ne? dy festivalet ne? vijim. Sidoqofte?  Kthehet ne? me?nyre? dinamike tek festivali i 18-te? ku ke?ndon dy ke?nge?, “Marshojme? ne? pese?vjec?are” me muzike nga Gazmend Mullahi, tekst nga Vullnet Mato e ke?nduar ne? duet me Kastriot Agon dhe  “Ideali na bashkoi” me muzikë nga Lejla Agolli dhe tekst nga Basri Bushkashi duet me Gjergj Suliotin.

Pas ke?tij bashke?punimi rruge?t e dy ke?nge?tare?ve lirike? u bashkuan si ne? nivelin personal ashtu edhe ne? ate? profesional. Pe?rvec? miqe?sise? se? tyre te? ngushte? qe? zgjati deri sot, te? dy kane? ke?nduar  dhjetra ke?nge? se? bashku ne? c?do event te? kohe?s, si psh. tek festivali i 19-te? “Përpara ecim me Partine?” me muzike dhe tekst nga Pjete?r Gaci.

Disa nga duetet e tyre me? te? famshe?m qe? she?nuan skenat e muzike?s se? lehte? shqiptare jane?: “Ke?nge?t e trime?rise?” Muzika: Agim Prodani  & Teksti: Zhuliana Jorganxhi dhe Ke?nga e partizanit trim (Zeme?r ne?ne?) me muzike dhe tekst nga Vangjo Nova. etj.

Me gjelbe?rim te? pe?rhershe?m ne? ze? dhe tmerre?sisht miqësor ai arriti te? hedhe? themelet e tij ne? pentagramin shqiptar.

 

Lajmet e fundit nga