LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

REPORTAZH-Njihuni me “Pelikanin Kaçurrel”, relaks dhe gastronomi e veçantë

20 Gusht 2021, 16:07, Kulturë CNA
REPORTAZH-Njihuni me “Pelikanin Kaçurrel”, relaks dhe

Fshati Zogaj ndodhet 15 km larg qytetit të Shkodrës. Prej shekujsh kjo zonë njihet për mikpritjen, peshkimin dhe bimët medicionale. Natyrën e virgjër dhe veçanërisht për klimën. Vitet e fundit është kthyer në një habitat të përshtatshëm edhe për pelikanin kaçurrel. Ky i fundit frymëzoj investitorët që emrin e restorantit të tyre ta vënë ?Pelikani Kaçurrel?.

Kjo zonë në të cilën ndodhet restoranti ?Pelikani Kaçurrel? të jep shumë mundësi si për argëtim dhe soditje në natyrën të paprekur gjithashtu dhe për gatimet tradicionale të zonës. Pelikani ofron një ndërthurje të traditës me modernen, si në pamje ashtu edhe gatim. Krahas peshkut dhe prodhimeve të tjera të detit, shefat e kuzhinës kanë menduar edhe për një alternim me ushqime të tjera, kryesisht ato italiane që servit kuzhinieri Dorian Idrizi.

Përveç gastroniomisë, çdokush që e viziton restorantin ka mundësi edhe për t?u larë, si dhe për të bërë nje xhiro me kanoe në Liqenin e Shkodrës. Nata është një tjetër atraksion. Ku ka më bukur se afër liqenit në Zogaj, për të shijuar netët e yjeve që bijnë, në një festë me grupet Shkodrane. Festat organizohën çdo javë, me të ftuar të ndryshëm. Disa prej tyre ishin grupi ?The four band and Doc?, apo grupi NA.

Ndonëse ka vetëm disa muaj që ka hapur dyert, ?Pelikani Kçurrel? është kthyer në destinacionin e preferuar te Shkodranëve dhe turistëve të ardhur nga qytete të tjera apo edhe vende të ndryshme. Dhoma familjare, një vend që lejohen kafshët shtëpiake, buzë plazhit, me internet free dhe parking po ashtu, është gjithçka që mund të duash për vete apo familjen tënde. Të gjitha këto mund t?i gjesh tek Restorant ?Pelikani Kçurrel? në Zogaj. Nëse flasim për arkitekturën e restorantit, ajo është një magji në vete. Duke ruajtur strukturën e zakonshme të ndërtesave në Zogaj, ku shkallët e gjata janë ato që i paraprijnë çdo objekti, restoranti ndahet në dy pjesë. Nga njëra anë është pjesa e hapur, e cila veçanërisht gjatë sezonit veror vjen me panoramën e mahnitshme që server Liqeni i Shkodrës për të shijuar një gotë verë nën qiellin blu dhe Liqenin me të njëjtat ngjyra.

Ndërsa pjesa e dytë është ambjenti brenda lokalit. Objektet e vjetra i japin më gjumë ngjyrë. Arka e hapur e cila daton shekuj më parë, ka marrë vëmendje të menjëhershme e cila anash saj ka një radio të vjetër dhe një kolltuk të asaj kohe. Sipër tyre dizenjuesit kanë menduar të vëndosin një koleksion kapelesh. Të gjitha këto kanë një domethenjë për zonën, pasi në Zogaj ende vuajnë për valë telefonike apo stacione televizive free. Ndërsa koleksioni i kapeleve i përshtatet më së miri zonës e cila në thelb ka gjuetinë e peshkut.

Edhe tavolinat sëbashku me dizenjot e veçanta janë vendosur përbri liqenit të Shkodrës. Pelikani ka menduar edhe për të apasionuarit e fotografisë, krahas ngjyrave që ka ambjenti dhe bukurive që i ka falë Zoti, një kënd i është dedikuar atyre. Një derë e cila duket sikur ndan restorantin me Liqenin dhe disa shkallë që të çojnë në breg është këndi dedikuar fotografive. Një kënd që tashmë mund ta gjesh në shumë bloge apo profile në rrjete sociale.

 

Shkodra ka vende të mahnitshme, e rrethuar me det, mal, liqen. Vitet e fundit këtyre bukurive i janë shtuar edhe investime të reja, të cilat plotësojnë bukuritë natyrore. Çdokush i cili i drejtohet Shkodrës apo liqenit të saj, nuk mundet asesi të mos shijojë relaksin, pamjen e mahnitshme dhe gastronominë që ofron ?Pelikani kaçurrel? në Zogaj!/CNA.al

 

Lajmet e fundit nga