LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Arti muzikor i paqes dhe romancës u ngatërrua me politikën e injorancës

19 Gusht 2021, 07:20, Kulturë CNA

Julian BALA

Kam filluar te ndjej nje neveri ndaj facebook-ut qe kur u mbush plot me shfryrje ndaj Korces, te cilen “elita intelektu-hale” ose ata “aktiviste” katrigare me ne ze ne vend qe nuk thone “renqethje” por “reqethje”, e etiketuan si “qyteti i felliqesirave”, “qyteti i serbeve”, “qyteti i grekeve”, “qyteti i anti-shqiptareve qe nuk e duan Kosoven” etj.

Facebook-u eshte me shume nje hapesire krenarie per nje “koke turku” qe nuk ka dashur kurre te mesoje si shkruhet shqipja e ndritur dhe me shqipen e injorances qe eshte ne mode, i thote vetes “shqiptar” dhe “patriot”, madje akuzon patriotet e vertete per “internacionalizem te tepruar”.

Do i vinte flaken shqiptarit qe: 1) ka bere faj se eshte nga qyteti i Korces, pastaj 2) qe ka bere faj me argumentime llogjike dhe shume te sakta, ne lidhje me ngaterresen qe po i behet artit muzikor te paqes, romances dhe erotikes me politiken e injorances dhe te luftes vellavrasese;pra se te gjitha cfare thuhen, jane pjese e nje maskarade te organizuar nga mediat me te felliqura ne vend, me perfaqesuesit e tyre matrapaze ne rrjetet sociale dhe 3) ka bere fajin si qytetar apo individ qe pranon te mikpritet ne qytetin e Korces, artisti me i madh ballkanas, me fame mbare planetare, Goran Bregovic (per te cilin u hodhen shashka te rreme duke e quajtur “kriminel”, qe ka frymezuar luften e serbeve kunder shqiptareve me muziken e tij etj. turpe si keto).

Kohet e fundit, keto rryma te rrezikshme, kane depertuar thelle ne territorin e Shqiperise (vend i lire dhe paqedashes), nepermjet rrjeteve sociale, duke arritur deri ne kercenime me venie flake me benzine, ne menyre qe mos i ngelet as varr ne Shqiperi atij shqiptari te Shqiperise qe degjon muzike nga gjithe bota dhe pa dallim kombesie, apo ndalim kombesie…

Shqiptari i vertete dhe jo-jenicer i ushtrise se urrejtjes nderetnike, nuk paragjykon asnje popull te vendeve fqinje dhe mundohet te shuaje zjarret qe kerkojne te ndizen nga shkendija jashte Ballkanit, ose nga ndonje kontinent tjeter qe i intereson Ballkani – fuci baruti!”/CNA.al

Lajmet e fundit nga