LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

REPORTAZH- Natyrë dhe qetësi/ Kulla e Artë, vendi “magjik” që do të mbetet gjatë në kujtesën tuaj

23 Gusht 2021, 16:01, Kulturë CNA
REPORTAZH- Natyrë dhe qetësi/ Kulla e Artë, vendi

Nëse doni të përballoni temperaturat e larta, Razma është një ndër destinacionet më të mira. Vetëm 40 km larg qytetit të Shkodrës, Razma ofron qetësi, ajër të pastër, pamje të mahnitshme dhe mikpritje.

?Kulla e Artë? është vendi i preferuar i çdokujt që zgjedh të paktën një herë të vetme të shkojë në Razëm.  Ndodhet në qendër të pikës turistike të Razmës, rreth 1000m mbi nivelin e detit. Arkitektura e ndërtimit të saj është tejet e veçantë.

Që nga emri Kullë, hyrja është e tillë. Ajo të ofron pamje mahnitëse si në verë ashtu edhe në dimër. Restoranti i Hotelit Kulla e Artë ka një stil antik, një projekt që përdor drurin dhe hijeshinë e ngjyrave për të sjellë një qetësi për syrin.

Disponon dhoma dyshe, treshe, katërshe dhe suitë. Të gjitha shumë komode dhe me pamje magjepsëse që të ofron natyra në Razëm. Hoteli në ambientet e veta ofron për pushuesit: ? bar ? restorant ? bar i hapur- terracë ? pishinë dimërore ? sauna ? palestër ? salle lojërash për të rritur dhe fëmije. ? sallë konference ? kamping ? parking ? biçikleta për terrene malore. Gjithçka që mund të kërkoje një çift romantik, një grup shoqëror, një familje apo edhe për organizimin e rasteve të veçanta mund t?i gjeni tek Kulla e Artë.

Në stinë të ndryshme hoteli organizon guida malore në këmbë, me qëllim eksplorimin e natyrës në bjeshkët përreth. Dreka në natyrë për grupe të organizuara si shtegtarë, alpinistë apo edhe festa me zjarr dhe verë të ngrohtë. Kantina e pijeve është e larmishme, me verëra të llojeve me pikante, pije alkolike dhe jo të të gjitha llojeve, dhe si gjithnjë me një shërbim që të lë pa fjalë në ajrin e pastër të Razmës.

Tek Kulla e Artë nuk di çfarë të vizitosh më parë. Ato që u përmendën janë vetëm disa nga alternativat, por ka shumë më shumë. Le të flasim për hotelin. Disponon dhoma dyshe, treshe, katërshe dhe suite.

Të gjitha shume komode dhe me pamje magjepsëse që të ofron natyra në Razëm. Hoteli në ambientet e veta ofron për pushuesit:bar, restorant, bar i hapur- terrace, pishine dimërore, sauna, palestër salle lojërash për te rritur dhe fëmije. salle conference, kamping,  parking. biçikleta për terrene malore.

Kuzhina është pika më e fortë e Kullës. Gatime tradiocionalë të zonës me ushqim bio. Kulla e Artë ka marrë vulën e suksesit për mishin e ferlikut, djathin e zier apo kaçamakun. Mëngjesi nuk mund të ishte ndryshe përveçse petulla me mjaltë të cilat shijohen me pamjen e mrekullueshme që servir Razma.

Absolutisht një ndër hotelet më të mira në Shqipëri, jo vetëm për luksin që ofron por edhe shërbimin 24 orë, gatishmërinë e stafit si dhe ngrohtësinë që çdo vizitor gjen aty. Suita oxhak i ngrohtë dhe jakuzi për ata të cilët duan më shumë privatësi.

Pishinë dimrore për pjesën tjetër që duan çmime pak më ekonomike dhe të shijojnë një gotë verë në shoqëri të mirë. Teksa kanë mbetur ende disa ditë për t?u çlodhur, Razma, dhe Kulla e Artë janë sygjerimi për çdokënd. E nëse pyesni se çfarë mund të bësh në Razëm përveçse të shijosh Kullën e Artë?  Përgjigja është kjo:

Shëtitje në pyjet e dendura të ahut dhe pishave. Eksploroni Shpellën e Pëllumbave. Vizitoni Fushën e Zezë. (me këmbë, biçikleta apo fuoristradë). Merr një biçikletë tek Kulla e Artë  dhe shëtit nëpër Razëm. Vizito Vermoshin. Bird Watching. Vrojto qiellin natën. Një Shëtitje në Natyrë duke mbledh mana toke/lule, dredhëza, manaferra .Eksploroni Shpellën e Dhenve. E plot të tjera, ndërsa pushimi dhe relaksi mbajnë të njëjtin destinacion ?Kulla e Artë?./ CNA.al

Lajmet e fundit nga