LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Arti në zi/ Ndahet nga jeta Artisti i Madh shqiptar

29 Gusht 2021, 17:21, Kulturë CNA
Arti në zi/ Ndahet nga jeta Artisti i Madh shqiptar

Është ndarë nga jeta në moshën 81 vjeçare Artisti i Madh Sherif Merdani.

Merdani njihet si një nga këngëtarët më të mëdhenj të muzikës së lehtë shqipe, teksa ka punuar edhe si diplomat në ambasadën shqiptare në Romë.

Kush është Sherif Merdani, jeta dhe veprimtaria e tij:

Sherif Merdani është këngëtar i njohur. Sherif Merdani është këngëtar i përndjekur dhe diplomat shqiptar nga Shqipëria.

Njihet si këngëtar i madh shqiptar i muzikës së lehtë shqipe. Ka kënduar sidomos këngë të kompozuara nga Kastriot Gjini. Pas Festivalit të 11-të, si edhe disa kolegë të tij, u përndoq nga diktatura e Enver Hoxhës dhe bëri 16 vjet burgim. Në vitet ?90 ka punuar edhe si diplomat në ambasadën shqiptare në Romë.

Në Dhjetor 1970, Sherif Merdani merr pjesë në Festivali i 9-të në RTSH me këngën ?Mes Jush?.

Në Dhjetor 1970, Sherif Merdani merr pjesë në Festivali i 9-të në RTSH me këngën ?Te Pres Ne Tetor?.

Në Dhjetor 1971, Sherif Merdani merr pjesë në Festivali i 10-të në RTSH me këngën ?Kenga E Nenes?.

Në Dhjetor 1971, Sherif Merdani merr pjesë në Festivali i 10-të në RTSH me këngën ?Vite Pa Harrim?.

Në Dhjetor 1971, Justina Aliaj & Sherif Merdani marrin pjesë në Festivali i 10-të në RTSH me këngën ?Ne Mbremjen E Vallezimit (Ne Te Dy)?.

Në Dhjetor 1972, Sherif Merdani merr pjesë në Festivali i 11-të në RTSH me këngën ?Vajza E Qelqte?.

Në Dhjetor 1972, Sherif Merdani merr pjesë në Festivali i 11-të në RTSH me këngën ?Rruga E Dibres?.

Në Dhjetor 1972, Sherif Merdani merr pjesë në Festivali i 11-të në RTSH me këngën ?Duart E Tua?.

Në Dhjetor 1995, Sherif Merdani merr pjesë në Festivali i 34-të në RTSH me këngën ?Simfonia E Nenes?.

Në Dhjetor 1997, Sherif Merdani merr pjesë në Festivali i 36-të në RTSH me këngën ?Bisedoj Me Dashurine?.

Lajmet e fundit nga