LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ja çfarë duhet të dini mbi avionin presidencial amerikan “Air Force One”

27 Maj 2021, 06:22, Blog CNA

Avioni presidencial ?Air Force One?, është një simbol i Shtëpisë së Bardhë, dhe një nga avionët më të njohur në botë. Ai është përgjegjës për transportin e komandantit të përgjithshëm të ushtrisë amerikane kudo që ai duhet të shkojë nëpër botë, si në kohë paqeje ashtu edhe lufte. Më poshtë janë disa fakte që duhet t?i dini në lidhje me ?Air Force One?.

Nuk është teknikisht emri i një avioni

Kur dikush thotë ?Air Force One?, mund ta ketë fjalën për disa gjëra të ndryshme. Me këtë term mund t?i referohet çdo avioni të Forcave Ajrore në bordin e të cilit mund të ndodhet presidenti i Shteteve të Bashkuara. Nëse një president hipën në një avion civil, ai njihet si ?One Executive?.

Megjithatë sot përdoret termi ?Air Force One? për 2 avionët tip Boeing 747-200B me të cilët udhëton rregullisht presidenti. Për arsye sigurie, presidenti dhe zëvendësi i tij nuk udhëtojnë asnjëherë në të njëjtin aeroplan së bashku.

Ka në bord zyra, një dhomë gjumi, dhe një qendër mjekësore.

Lista e pajisjeve në këtë avion është shumë e madhe. Avioni 363 tonësh ka një sipërfaqe të brendshme prej 371 metrash katrorë??të shpërndarë midis tre niveleve. Në të ndodhet një zyrë të madhe, një dhomë gjumi, banjo dhe një dhomë konferencash.

Gjithashtu në bord ka edhe një qendër mjekësore, sallë kirurgjikale në rast urgjence, me një mjek të pranishëm në çdo fluturim. Kuzhina është e pajisur për të përgatitur deri në 2.000 vakte në një fluturim, dhe mund të ushqejë deri në 100 njerëz në të njëjtën kohë.

Komunikimi presidencial në avion është i mbrojtur nga sulmet kibernetike

Plot pajisje elektronikë, televizione dhe telefona, ?Air Force One? ka gjithçka që i duhet presidentit amerikan në rastin e një krize. I gjithë sistemi në bordin e këtij avioni është e mbrojtur nga impulset elektromagnetike dhe hakerat.

Gjithashtu avioni ka ?pajisje të përparuara të komunikimit të sigurt?, por detajet e plota mbi to nuk janë në dispozicion të publikut. Sidoqoftë, Shtëpia e Bardhë deklaron se presidenti ka aty gjithçka të nevojshme për t?iu përgjigjur një sulmi ndaj Shteteve të Bashkuara gjatë kohës që ai është duke udhëtuar me avion.

?Air Force One? mund të furnizohet me karburant në ajër

Kjo i jep këtij avioni aftësinë mbresëlënëse për të qëndruar pafundësisht në ajër,nëse këtë gjë e imponon situata. Furnizimi në ajër realizohet me ndihmën e një avioni cisternë që fluturon lart e dhe rimbush ?Air Force One? nga pjesa e tij ballore. Gjithsesi, deri më tani ky avion nuk e ka praktikuar këtë gjëme një president në bordin e tij.

Në të mund të udhëtojnë dhjetëra njerëz

Ndërsa ?Air Force One? përdoret për të transportuar presidentin e SHBA, udhëtimit i bashkohet dhjetëra njerëz të tjerë. Aeroplani mund të akomodojë deri në 76 pasagjerë, dhe këtu zakonisht përfshihet stafin e avionit, anëtarët e stafit të ngushtë të presidentit, agjentë të sigurisë, mjekë, kuzhinierë dhe të ftuar specialë. Presidenti gjithmonë përdor një hyrje dhe dalje private. Gazetarët ftohen të nganjëherë udhëtojnë me presidentin, edhe pse mediat ku ata punojnë të rimbursojnë qeverinë për koston.

Udhëton shumë shpejt

Pavarësisht madhësinë dhe peshën e tij më të madhe se sa mesatarja, ?Air Force One? është në gjendje të fluturojë me një shpejtësi maksimale prej rreth 960 km/h. Kjo përputhet nivelin me standardin të një Boeing 747. Gjithsesi për disa kjo shpejtësi nuk është aq e mjaftueshme, dhe ka pasur bisedime për ndërtimin e një avioni supersonik edhe për shefin e Shtëpisë së Bardhë.

Nuk parkon kurrë në një terminal aeroporti

Kjo është pjesërisht për arsye sigurie, por edhe sepse avioni duhet të jetë në gjendje të ngrihet në çdo moment të ndodhje së ndonjë emergjence. Nëse parkon në një terminal, dot ë duhet një kohe gjatë për të dalë në pistë, dhe kjo dhe mund ta vonojë presidentin në një rast urgjence.

Kostoja e punës së tij është 200 mijë dollarë në orë

Secili nga tiparet e veçanta që përmendur më lart, vjen me një kosto të lartë. Shifra e saktë ndryshon në varësi të një numri faktorësh, por pas një kërkese bazuar në Aktin e Lirisë së Informacionit, u zbulua se ?Air Force One? kushtoi mbi 200.000 dollarë në orë gjatë njërit prej udhëtimeve të presidentit Barak Obama në tetor 2014.

Këtu përfshihen materialet e konsumuara gjatë fluturimit , mirëmbajtja dhe karburanti, të

cilat mund të kushtojnë jo pak duke pasur parasysh që avioni ka një kapacitet 203 mijë litra. Kostoja ritet po të merren parasysh edhe koston e limuzinës presidenciale apo udhëtimit me helikopter pas uljes së avionit ?Air Force One?.

Dy avionët aktualë do të zëvendësohen së shpejti

Të dy avionët aktuale janë përdorur për herë të parë kur ishte president Xhorxh HË Bush në fillim të viteve 1990, dhe mendohet se zëvendësohen gjatë viteve të ardhshme. I gjithë projekti vlerësohet të kushtojë mbi 5 miliardë dollarë, dhe do të përfshijë 2 avionë të rinj Boeing 747-8 që do të bëhen VC-25B (ky është emërtimi ushtarak) pas modifikimeve të shumta. Ata do të jenë në gjendje të udhëtojnë shumë më gjatë në një fluturim të vetëm sesa paraardhësit e tyre./CNA.al

Lajmet e fundit nga