Connect with Us

Skandali-Basha “fle” mbi dosjen e inceneratorëve/ Bën avokatinë publike të aferës korruptive

Politikë

Skandali-Basha “fle” mbi dosjen e inceneratorëve/ Bën avokatinë publike të aferës korruptive

Publikuar

-

Skandali-Basha “fle” mbi dosjen e inceneratorëve/ Bën avokatinë publike të aferës korruptive

Në daljen e tij për mediat, kreu i Republikës së re, Lulzim Basha, ashtu siç e ka zakon shkarazi përmendi një nga koncesionet më korruptive, më të akuzuara dhe më banalet e qeverisë Rama në dy mandate, atë të inceneratorëve.

Theksojmë shkarazi sepse të vazhdosh me apele në studio televizive apo nga selia e PD-së në konferenca shtypi është thjeshtë dhe vetëm një hiç që bën Luli duke hedhur mantelin e avokatisë së inceneratorëve, duke bërë mbrojtjene tyre me mosçuarjen në SPAK të dosjes kriminale të inceneratorëve e cila as më shumë e as më pak është dosja e një grupi të strukturuar kriminal që fillon te kryeministri shkon tek ministrat e Ramës, Lefter Koka, tek drejtorët e tij dhe përfundon tek biznese private, të cilët Basha i quan banditë.

Po a mjafton vetëm kjo e fundit?

Nisma Thurrje, pak javë më parë ka ccuar një nga inceneratorët në SPAK thjeshte dhe vetëm me akuzën se është një shkelje pabarazisë në tendera dhe problem na qenka 20 apo 30% i vlerës totale.

Në fakt tek dosja e inceneratirëve, vlera nuk është as 20 apo 30%, por ndoshta është 6 mijë apo 10 mijë % dhe Lulzim Basha duhet të ccojë më SPAK një orë e më parë të gjithë dosjen e plotë të inceneratorëve të cilën e mban në zyrën e tij.

Mirë që vetë nuk e çon, por nuk lejon as të tjerët ta #ojnë në SPAK. E mban atje dosjen e inceneratorit të Elbasanit ku është zhytyr Lefter Koka, Arqi Bllako, Mirel Mërtiri, apo Klodian Mërtiri, Klodian Zoto e Stela Gugallja. Dhe firmat e lidhura zinxhir rreth tyre. Apo inceneratori i Tiranës. Në emër Klodian Zotos dhe disa kompanive të regjistruara në Hollandë sërish në një zinxhir kompanish të dyshimta, ku shfaqet Klodian Zoto, Ernesto Granelli dhe miqtë e rrjetit të inceneratorëve që kanë mundur vetëm me kontratat fillestare, të sigurojnë 180 milionë euro në tavolinë, nga taksat e shqiptarëve. Pa folur këtu për qindar milionë euro të tjera që këto incenetatorë do të përfitojnë me përpunimin e mbetjeve, apo shfrytëzimin deri në 30 vite të landfilleve në Shqipëri.

Ajo që po bën Lulzim Basha sot është avokatia publike që bën ndaj aferës së inceneratorëve, thjeshtë dhe vetëm del si një “bylbyl xhyzar”, dhe asgjë më shumë sesa kaq.

Luli ka mantelin e avokatisë së inceneratorëve prej gati pesë vitesh. Nuk ka hedhur asnjë hap konkret. Basha duhet të çojë dosjen e plotë që e ka në zyrë, me çdo dokument, skemën sesi një “grup criminal”, janë gati t’iu grabisin rreth 400 milionë euro shqiptarëve.

LEXO EDHE:  Meta takim me pedagogët dhe drejtuesit shkencorë/ Zbulohen kërkesat për qeverinë

Theksojmë grup, sepse me mungesën e njërit apo tjetrit, ajo skemë nuk do të arrihej. Dhe të gjithë sot po heshtin. Të gjitha mediat që financojnë apo ndajnë llokma me milionat e koncesioneve të qeverisë. Pronarët e tyre që janë zhytur në leje, financime, gjoba e sponsorizime nga Rama dhe Rilindja.

Inceneratorët vazhdojnë të mbeten një dosje kriminale, të cilën Lulzim Basha e përdor për të cicëruar në public, por asnjëherë nuk ka treguar vullnetin dhe seriozitetin e plotë se ai është kundër kësaj afere dhe do ta çojë deri në fund e do ta zbardhë këtë akt kriminal.

Luli fle mbi dosjen e inceneratorëve. Atë e ka në zyrë. E në rast se nuk ka kurajo ta çojë vetë, se nuk e le kunati, kush e ka “marë peng”, apo është paguar nga inceneratorët, të paktën të lejojë të tjerët të shkojnë dhe ta dorëzojnë atë në SPAK, e t’i thonë shqiptarëve të vërtetën e mohuar prej kaq e kaq vitesh./ CNA.al

“Buzëkuqi” i krimit të Ramës me inceneratorin e Tiranës/ Si do mbulohet hajdutëria dhjetëra milionë euro

Skandali/ Zbulohet skema e plotë, si pronarët e inceneratorëve paguan aksionerët e Top Channel

Dokumentet ekskluzive-Si u garantuan 128 milion euro/ Skema korruptive e inceneratorit të Tiranës, emrat dhe kompanitë e përfshira

Koncesioni 128 milion euro/ Plas skandali në Shqipëri, kompania ndryshon emër në Hollandë

Koncesioni 128 milionë euro/ Zbulohen kompanitë në Hollandë me drejtorë Rusë

Thellohet skandali me koncesionin 128 milion euro/ Zbulohen të tjera dokumente

Inceneratori i Elbasanit/ Përplasje të forta për kalimin në pronësi të bashkisë

Politika pas plehrave/ Kush është biznesmeni në hije i monopolit të inceneratorëve

Afera e inceneratorëve/ SPAK vë nën hetim zyrtarë e përfitues të koncesioneve

Skema korruptive e koncesionit të inceneratorit të Elbasanit/ Si u gllabëruan miliona euro

Inceneratori i Elbasanit/ Përplasje të forta për kalimin në pronësi të bashkisë

Dokumentet ekskluzive-Skandali me tenderin e inceneratorit/ Kompania fituese pa asnjë aktivitet biznesi, shkeljet proceduriale

Dokumentet ekskluzive-Skandali me tenderin e inceneratorit/ Kompania fituese pa asnjë aktivitet biznesi, shkeljet proceduriale

Skandali/ Qeveria 50 milion euro kompanive pa asnjë lek

Skandali-Nga pronarët e mediave tek kompanitë off shore/ Skema e plotë e koncesionit të inceneratorëve, emrat e përfshirë

Inceneratoret marrin 47 mln euro financime nga buxheti, 14 mln shkojnë për Tiranën

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Maliqi mesazh Ramës/ Rilindasit që bëjnë fushatë vrimave, e dinë ç’i pret pas 25 Prillit

Publikuar

-

Nga

Maliqi mesazh Ramës”/ Rilindasit që bëjnë fushatë vrimave, e dinë ç’i pret pas 25 Prillit

Kandidati për deputet i Partisë Lëvizja Socialiste për Integrim, në qarkun e Beratit, Lefter Maliqi nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale thekson se në çdo shtëpi e oborr po bashkohen me këtë forcë si e vetmja rrugë për të shpëtruar  Shqipërinë.

Ndër të tjera Maliqi theksoj se Partia Socialiste bën fushatë “vrimave” pasi përballë qytetarëve nuk kanë guxim.

“Në çdo shtëpi, në çdo oborr, lëndinë e mal, të gjithë na bashkohen si shansi i vetëm për të shpëtuar Shqipërinë dhe shqiptarët. Rilindasit bejnë fushatë ‘vrimave’ sepse ballë për ballë me qytetarët kanë marrë atë që meritojnë. Secili nga mavitë po nxiton ti shpëtojë asaj që e pret pas 25 Prillit. Votoni nr 6 LSI – Votoni nr 7 Lefter Maliqi! Fitorja e Opozitës së Bashkuar nis nga Berati!”- shkruan Maliqi.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Video-Rama rikthehet si aktor/ Batuta me “policin”: Po ika unë ju mori lumi

Publikuar

-

Nga

Rama rikthehet si aktor/ Batuta me “policin”: Po ika unë ju mori lumi

Kryeministri Edi Rama ka ardhur sërish si aktor mbrëmjen e sotme për qytetarët, pas rolit të tij në filmin e Ermal Mamaqit “I Love Tropoja”.

Por sot ai ka luajtur një skeç humori për emisionin “Binjakët” e vëllezërve Romeo dhe Donald Veshaj, në Vizion Plus.

Donald Veshaj ka luajtur rolin e shoferit të kreut të qeverisë, por ky i fundit, i bezdisur nga fotot dhe videot e shoferit të tij ka kërkuar të dalë vetë në timon për të shëtitur nëpër Vlorë.

Sapo Rama ka  hipur në vendin e shoferit, vëllai tjetër, Romeo, i veshur si polic ka ndaluar e tyre. Kur ai ka parë kryeministrin është emocionuar dhe ka telefonuar sallën operative.

Kur Rama i tha se duhej të largohej, Romeo i kërkoi të mos ikte nga qeveria. Ky skeç është shoqëruar me batuta dhe me momente humoristike, duke na e rikthyer kreun e qeverisë edhe njëherë si aktor.

Bashkëbisedimi i plotë:

Rama: Po ça bën o burr, akoma me këto, je në terezi mo , mbylle atë, po maskën ku e ke maskën, merr mo maskën

Donaldi: Më fal, shefi më fal.

Rama: Mbylle atë mbylle, po çfarë tipi je ti mo burrë.

Donaldi: Më fal, të lutem më fal.

Rama: Po çe ke këtë fiksim me këtë videoselfi mo?

Donaldi: Po trendi i momentit.

Rama: E di, çke hajde dil mbrapa se do t’i jap vetë makinës!

Donaldi: Pse? Do t’i japësh ti makinës, pse ka ndodhur diçka e keqe?

Rama: Jo nuk ka ndodhur asgjë

Donaldi: Pse je mërzitur, çfarë ka ndodhur?

Rama: Hajde mo mbrapa po të them, dua të shof Vlorën vetëm unë, aty në timon si e ndjenë Vlorën Hajde.

Donaldi: Do t’i japësh vetëm makinës?

LEXO EDHE:  Rama mungon në parlament/ Zbulohet arsyeja

LEXO EDHE:  Meta takim me pedagogët dhe drejtuesit shkencorë/ Zbulohen kërkesat për qeverinë

Rama: Do ti jap vetë makinës, ec!

Donaldi: Ok, ok!

Rama: Uhhhh. Atë Dua Lipën ku e ke atë, dua Dua Lipën unë.

Donaldi ndërkohë bën videoselfi.

Rama: Dëgjo lëre atë video mos më bezdis tani, lëre!

Donaldi: O pasha, pasha!

Rama: O do më lësh të shijoj Vlorën?

Donaldi: Jam në vendin tënd tani.

Kryeministrin e ndalon polici (Romeo)

Rama: Po ky çfarë do ky tani?

Donaldi: Ooo polici!

Romeo: A mund ta ulësh pak maskën?

Rama ngre maskën.

Rama: Është ai!

Donaldi: Po s’jemi nis akoma mo burrë.

Rama: Po çfarë ke mo burrë?

Romeo: 12-ta si më dëgjon?

Qendra Operative: Të dëgjoj, të dëgjoj !

Romeo: Kam ndaluar një njeri të madh!

Qendra Operative: Ndonjë analist?

Romeo: Më të madh, më të madh, ngrije.

Qendra Operative: Ndonjë biznesmen?

Romeo: Më të madh, më të madh, ngrije

Qendra Operative: Ndonjë deputet?

Romeo: Opo ngrije akoma, ngrije.

Qendra Operative: Ministër?

Romeo: Më të madh po të them.

Qendra Operative: Po Ramën s’e ke ndaluar pra.

Romeo: Po ça thua o të keqen vëllai, ky Ramën e ka shofer!

Rama: Po çfarë thua mo do na leshë të ikim tani se kam dalë për të parë Vlorën njëherë vetëm o burrë tani.

Romeo: Prit pak, mos ik, e di që gjendja e tanishme të ka mërzitur.

Rama: Ça është kjo mo?

Romeo: Prit pak, mos ik!

Rama: Ore do iki të shoh Vlorën, je në vete apo jo?

Romeo: A për të parë Vlorën?

Rama: Po pse për çfarë?

Romeo: Aaa ok!

Rama: Po po ika unë ju mori lumi ju, je në terezi apo jo, po ik tani.

Romeo: A ok!/ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Video – Rama në timon/ I ndodh “e papritura” në Vlorë

Publikuar

-

Nga

Video - Rama në timon/ I ndodh "e papritura" në Vlorë

Kryeministri Edi Rama shpeshherë na ka surprizuar duke ardhur për publikun në mënyra të ndryshme, si politikan, si piktor, madje edhe si aktor.

Një debat të gjerë Rama krijoi me shfaqjen e tij si aktor në filmin “I Love Tropoja”, ku ai kishte rolin e dajës së Ermal Mamaqit, personazhit kryesor.

Por mbrëmjen e sotme Rama ka ardhur sërish me një skeç humori, por këtë herë për emisionin “Binjakët” të vëllezërve Veshaj.

LEXO EDHE:  Basha: Mazhoranca gënjen, drafti i Reformës është shpërndarë dje në darkë

LEXO EDHE:  Basha: Mazhoranca gënjen, drafti i Reformës është shpërndarë dje në darkë

Gjatë skeçit të humorit, Rama del në timon për të ngarë makinën dhe për të bërë xhiro nëpër Vlorë.

Por në një moment i del njëri prej vëllezërve Veshaj, i veshur si polic dhe e ndalon, por emocionehet kur sheh kryeministrin dhe i kërkon të mos ikë.

E gjithë kjo është një pjesë humoristike, e cila është transmetuar mbrëmjen e sotme në Vizion Plus. Për më tepër, ndiqni videon e mëposhtme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE