Connect with Us

Skandalet me pasuritë dhe falsifikimet/Asnjë hetim ndaj Ben Blushit dhe noteres që vulosi falsifikimin

Politikë

Skandalet me pasuritë dhe falsifikimet/Asnjë hetim ndaj Ben Blushit dhe noteres që vulosi falsifikimin

Publikuar

-

Ekskluzive-Dosja e pronave të Ben Blushit përfundon në SPAK

CNA.al ka raportuar dy ditë më parë në lidhje me një skandal, për një pasuri rreth 500 milionë lekë me vlerën e tregut, sipas një kontrate të sigluar nga noterja Violeta Sulkaj në noterinë e Tiranës, në datat 28 dhe 29 maj të vitit 2015.

Në atë kohë, Ben Blushi ishte politikan dhe deputet i Partisë Socialiste, i cili më pas themeloi Partinë LIBRA dhe u largua për t’u bërë drejtor i “Top Channel”.

Kontrata mban firmën e vajzës së tij, Natali Blushi e cila pretendohet se ka firmosur në zyrën e noteres Sulkaj.

 Në fakt, sipas të dhënave të investiguara nga CNA.al, rezulton se Natali Blushi në kohën e kësaj kontrate nuk ndodhej në Shqipëri, por sipas të dhënave zyrtare të siguruara nga sistemi TIMS del se zonja Natali Blushi ka udhëtuar në Romë në fillim të prillit 2015 dhe është kthyer më 19 qershor të po atij viti. (Lexo këtu)

Sipas të dhënave zyrtare dhe kontratës së firmosur nga vetë noterja, rezulton se Natali Blushi ka firmosur kontratat e shitjes së njësisë tregtare dhe garazheve në datën 28 dhe 29 maj, duke mos qenë aspak në Shqipëri.

CNA.al dje kontaktoi me kryetaren e Dhomës së Noterëve, e cila i tha se do të shihet si rast, por ka një ngërç sepse Dhoma e Noterëve nuk ka plotësuar numrin e saj, por personat që firmosin kontratat duhet të jenë prezent në zyrën e Noterit. (Lexo këtu)

LEXO EDHE:  Lirimi i “të fortëve”/ Gjonaj “ngre në këmbë” Prokurorinë, SPAK-un, ONM-në, KPK-në dhe KLGJ-në

Më tej, CNA.al bëri një shkrim ku kërkoi që ministrja Etilda Gjonaj, të reagonte për rastin konkret në lidhje me falsifikimin e një firme te noteri, por nuk pati reagim.

Ne kontaktuam edhe me zëdhënësin, i cili na kërkoi zyrtarisht t’i dërgonim një e-mail.

Sipas ligjit për Noterinë të azhornuar në vitin 2018, noterja në rastet e falsifikimit mban përgjegjësi penale deri në humbjen e licencës.

Çështja në thelb nuk është thjesht dhe vetëm humbja e licencës nga znj. Violeta Sulkaj, pasi ky nuk është synimi ynë si gazetarë, por zbulimi i së vërtetës, se si politikanët falsifikojnë dokumente për t’u bërë dhurata fëmijëve të tyre, për pasuri me qindra miliona lekë; dhe askush tashmë, megjithëse ne kemi raportuar, nuk heton. Jo  vetëm Ben Blushin për dhuratën, por as noteren për falsifikim! /CNA.al

Skandali-/ Ben Blushi bëri vajzën pronare duke i falsifikuar firmën (fakte dhe dokumente)

Vajza i bëhet pronare me firmë të falsifikuar/ Dokumentet që zbulojnë manipulimet e Ben Blushit

Prona 500 milionëshe/ Kush është noterja që falsifikoi firmën e vajzës së Ben Blushit?!

Pyetje publike për Ben Blushin/ Kush i falsifikoi firmat e vajzës së tij?

Ben Blushi justifikon falsifikimin/ Katër faktet që e nxjerrin zbuluar dhe Natalia e pafajshme

Falsifikimi i firmës së vajzës së Ben Blushit/ Kryetarja e Dhomës së Noterve: Çështja do referohet në Dhomën Disiplinore

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

PD mbledh Këshillin Kombëtar/ Zbardhen diskutimet

Publikuar

-

Nga

Mbledhja e Këshillit Kombëtar të PD/ Zbardhen diskutimet

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka mbledhur që prej orës 18:00 Këshillin Kombëtar.

Kjo mbledhje ishte e paparalajmëruar dhe “sekrete”, ku nga ana e selisë blu nuk pati një njoftim për media, për të informuar publikun se kush do të ishte tema e diskutimit.

Burime të CNA.al pranë PD bënë me dije se fokus të diskutimeve është programi elektoral që PD do të shpalosë në fushatën elektorale për zgjedhjet e 25 prillit.

Të njëjtat burime bëjnë me dije se është ish deputetja Jorida Tabaku ajo e cila është duke bërë prezantimin e programit të opozitës.

Ekonomia do të jetë shtylla kryesore e programit të demokratëve. Ndryshimi për Lulzim Bashën duhet të nis nga taksat. Demokratët propozojnë që të ulet barra për biznesin nga 15 në 9 % përmes taksës së sheshtë.

LEXO EDHE:  Ben Blushi bën vjehrrin miliarder/ CNA.al zbulon pasurinë 5 milionë dollarë

LEXO EDHE:  Skandali në Pashaliman/ Ish-ministri i Ramës: Degjenerim i hapur

Ndër pikat ku PD e ka përqëndruar programin e saj janë fermerët, anulimi i ligjit për arsimin e lartë, vendosja në filtër e të gjithë koncensionareve dhe kontrateve të partneritetetit publik privat nga viti 2005 kur qeverisnin vetë demokratët dhe kryesisht kontratat e dhëna gjatë 8 vjeçarit të fundit nga maxhoranca e majtë.

Demokratët janë të bindur se falë menaxhimit që do t’i bëjnë kompanive shtetërore të energjisë, do të mundësojnë uljen e çmimit të energjisë elektrike për konsumatorët familjarë dhe biznesin. Ndërkohë që lehtësira pritet të ketë edhe për bizneset e huaja që do të kenë interes për të investuar në Shqipëri./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Përgjimet e antimafies italiane/ Këlliçi: Rilindja është kapur mat, do hanë kokat e njëri tjetrit

Publikuar

-

Nga

Përgjimet e antimafies italiane/ Këlliçi: Rilindja është kapur mat, do hanë kokat e njëri tjetrit

Kreu i FRPD ka komentuar ditën e sotme përgjimet e antimafjas italiane në lidhje me investimet e Ndranghetas në Tiranë dhe përfshirja e kupolës së qeverisë Rama.

Gjatë një interviste për “Syri Tv”, Këlliçi shprehet se Rilindja është shumë e dëshpëruar, duke shtuar se kryeministri Edi Rama dhe kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj po ia u shesin sapunin për djath shqiparëve.

Kreu i FRPD e cilëson si një çmenduri deklaratën e kryeministrit, i cili tha se Ndragheta do të hapte një dyqan rrobash në Shqipëri dhe nuk do të investonin në sektorin e ndërtimit, duke shtuar se Rilindja është kapur mat.

Fakti që kanë zgjedhur Taulant Jarisin, të nxjerri këto akuza dhe të shpifi, Taulanti që ka shpyllëzuar dhe varfëruar vendlindjen e tij, tregon sesa të dëshpëruar janë.

Që të nxjerësh një organizatë mafjoze ku ka 1 mijë faqe përgjim nga Antimafja italiane, që e vetmja arritje e tyre paska qënë që të hapin një dyqan rrobash në Shqipëri, këtë vetëm Rama Veliaj dhe Taulanti mund ta bëjnë. Të shesësh sapunin për djath shqiptarëve, ti trajtosh për budallenj, vetëm këta mund ta bëjnë. Ka 3 vitë që heton Antimafja kalabreze, ku përmendet kryebashkiaku, kryeministri, politikanë në pushtet dhe përmenden shifra konkrete 20 %, Rama del dhe thotë që e gjithë kjo ka qënë për të hapur një dyqan rrobash e citjanesh. Kjo është një cmënduri.

Kjo dosje tregon urgjencën e madhe të ndërtimeve në Tiranë, shkatërrimin që po I ndodh Tiranës, aksioner qënka mafja italiane, kjo shpjegon sesi në mes të pandemisë, në 17 maj të viti të kaluar, u vendos të shembej Teatri Kombëtar dhe më pas të kërkoheshin 36 milion euro për ta ndërtuar sepse pas tyre aksioner qënka mafja italiane. Prandaj po shkatërrohet Kulla e Sahatit, po ndërtohet 30 kate në krah të saj, sepse mafja italiane është aksionere në këtë zonë. Këta janë të kapur mat”, tha Këlliçi.

LEXO EDHE:  Lirimi i “të fortëve”/ Gjonaj “ngre në këmbë” Prokurorinë, SPAK-un, ONM-në, KPK-në dhe KLGJ-në

LEXO EDHE:  Lirimi i “të fortëve”/ Gjonaj “ngre në këmbë” Prokurorinë, SPAK-un, ONM-në, KPK-në dhe KLGJ-në

Kreu i FRPD theksoi më tej se në përgjimet e antimafias italiane kanë dalë vetëm kryeministri dhe kryetari i bashkisë dhe jo kreu i opozitës, duke shtuar se firmosja e koncesioneve dhe PPP-ve nuk janë kompetencë e këtij të fundit.

Në asnjë gërmë nuk ka akuzë për kryetarin e opozitës, por në këto përgjime ka akuzë të drejtë përdrejtë për kryeministrin e vendin që merr 20 % të PPP si dhe për kryebashkiakun e Tiranës që merr 20 % për lejet e ndërtimit si dhe për drejtoerin e Policisë që e gostisin me djath dhe mish derri.

Koncesionet, PPP, kush i firmos, kryetari i opozitës apo kryebashkiaku me kryeminstrin. Nuk ka shqiptar që mos e kuptoj që kjo është një tentativë e Ramës për të hequr vëmendjen. Janë të kapur mat. Pse nuk mban standartin e Tahirit, Rama? Kjo është një organizatë kriminale dhe këta do hanë kokat e njeri tjetrit”, tha Këlliçi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

PD nis mbledhjen e firmave/ Refuzon propozimin e Korab Litës

Publikuar

-

Nga

PD nis mbledhjen e firmave/ Refuzon propozimin e Korab Litës

Partia Demokratike ka nisur me mbledhjen e firmave për tu regjistruar në Komisonin Qendror të Zgjedhjeve si parti politike. Deri tani, PD ka mbedhur 10 mijë firma nga mbështetësit e saj, ndërkohë që i duhen edhe 5 mijë firma të tjera. Pak ditë më parë, ishte deputeti i opozitës në Parlament Korab Lita ai i cili iu vetëofrua demokratëve për t’u deklaruar si deputet i PD, në mënyrë që të shmangej mbledhja e 5 mijë firmave, por nga selia blu, kjo kërkesë nuk është marrë parasysh me argumentin se ata nuk i njohin deputetët e rinj në Kuvend.

Sekretari për çështjet ligjore në PD, Ivi Kaso shprehet se PD ka mbledhur tashmë 10 mijë firma nga anëtarët e saj.

“Në bazë të parashikimeve që neni 28 ka për subjektet të cilët nuk kanë përfaqësim në parlament, duhet të paraqesin firmat, respektivisht 5 mijë firma për parti politike dhe 7 mijë firma për koalicion, një detaj burokratik i cili dhe nga ana jonë është përmbushur.

Tashmë PD ka mbledhur më shumë se 10 mijë firma dhe të tjera vijojnë të vijnë për të përfunduar procesin e regjistrimit. Sigurisht nuk ishte aspak e vështirë për partinë më të madhe në vend që numëron më shumë se 100 mijë anëtarë të regjistruar”, tha Kaso.

Nga ana tjetër, sekretari për çështjet ligjore në PD shprehet se nuk i njohin deputetët që kanë pranuar mandatin, duke theksuar se Parlamenti aktual është një fasadë.

LEXO EDHE:  Skandali në Pashaliman/ Ish-ministri i Ramës: Degjenerim i hapur

LEXO EDHE:  Zbulohet si Ben Blushi dhe Top Media "kryqëzuan" kryebashkiaken e Durrësit

“PD dhe opozita e bashkuar e kanë bërë të qartë fare mirë qëndrimin e tyre lidhur me legjitimitetin e parlamentit që në momentin që ato kanë vendosur të djegin mandatet dhe t’i japin fund farsës parlamentare.

Sigurisht një vendim i tillë është bërë publik dhe në më shumë se një rast qëndrimi i prerë dhe i shprehur publik i opozitës së bashkuar ka qenë ai i mosnjohjes së legjitimitetit të këtij parlamenti dhe nuk ka se si procesi i regjistrimit të kryhej duke u kthyer dhe duke legjitimuar kauzën që nga e opozitës së bashkuar, u bë kauza e gjithë shqiptarëve”, theksoi Kaso./CNA.al

LEXO TE PLOTE