LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

KLGJ nuk verifikoi pasurinë e Sadushit/ Berisha: Kallp veting për Sokolin e Partisë

10 Gusht 2020, 14:32, Politikë CNA
KLGJ nuk verifikoi pasurinë e Sadushit/ Berisha: Kallp veting për

Një investigim i bërë nga mediat, zbuloi ditën e djeshme se Këshilli i Lartë Gjyqësor (KLGJ) ka kualifikuar Sokol Sadushin për në Gjykatën e Lartë, pa kryer një verifikim të mirëfilltë mbi pasurinë e tij.

KLGJ i dha atij pikë maksimale në kriterin profesional, bazuar, ndër të tjera, edhe në një shkresë të Shkollës së Magjistraturës, të nëntorit 2019, kohë në të cilën institucioni drejtohej nga vetë Sadushi.

Për këtë ka reaguar edhe ish-kryeministri Sali Berisha, i cili thotë se ky rast është një ilustrim tipik i kontrollit politik antikushtetues mbi vetingun.

?Këtij i thonë kallp vetting! Për Sokolin e Partisë:
1-asnjë verifikim të pasurive dhe burimit të tyre.
2-garanci për Sokolin e Partisë jep vetë Sadushi i partisë.

E shoqja gjykatëse e Sokolit të partisë kërkon të përjashtohen nga vettingu i saj pasuritë e Sokolit të Partisë të deklaruara para martesës. KPK e pranon në kundërshtim me ligjin dhe praktikën kërkesën e saj dhe e shpall njëlloj si bashkëshortin, të pastër qelibar. Ky rast është një ilustrim tipik i kontrollit politik antikushtetues mbi vetingun?, shkruan Berisha në rrjetet sociale./ CNA.al

Skandali/ KLGJ nuk verifikoi pasurinë e Sokol Sadushit para emërimit në Gjykatën e Lartë (Dokumenti)

Lajmet e fundit nga