LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Petrit Vasili: Lëngata e emigrimit do marrë fund me rrëzimin e Rilindjes

10 Gusht 2020, 13:14, Politikë CNA
Petrit Vasili: Lëngata e emigrimit do marrë fund me rrëzimin e

Numri 2 i LSI-së, Petrit Vasili e konsideron dramë shpopullimin e Shqipërisë gjatë qeverisjes së Rilindjes. Sipas Vasilit, po shihet një emigrim masiv edhe prej rajoneve me potenciale të mëdha ekonomike dhe kjo lëvizje mund të frenohet vetëm me largimin e qeverisë.

“Drama. Prej rilindjes shqiptarët braktisin zemren e ekonomike të Shqiperisë, Fierin dhe Elbasanin!!

Popullsia e Fierit qarkut te dyte te Shqiperise eshte pakesuar me 1.7% ose afersisht 50 mije banore.

Ndersa Fieri dheElbasani kane me pak mbi 92 mije banore.

Çfare paradoksi ne dukje, në Qarqe me mundesi ekonomike te jashtezakonshme si keto. Qytetarët largohen dhe i braktisin.

Edhe në vendet me të prapambetura të botes kurre nuk ndodh qe rajonet me mundesi ekonomike te medha te zvoglohen.

Kjo ndodh vetem ne Shqiperi sepse qeverisja e rilindjes asfikson dhe mbyt cdo mundesi rritje, mundesi per te bere biznes dhe per te zhvilluar qarqet sepse korrupsioni dhe kriminalizimi qeveritar bejne ligjin.

Fieri me mundesi bujqesore, industriale dhe turistike te jashtezakonshme ne vend qe te ishte nje model ekonomik per te gjithe Shqiperine braktiset ne mase nga qytetaret.

Po e njejta gje ndodh ne Elbasan ku ne vend te zhvillimit ekonomik flitet per krimin qe ka zaptuar dhe qe mbyt çdo perspektive ndonëse Elbasani ka nje pozicion te lakmueshem ne zemer te Shqiperise.

Kjo braktisje e zemres ekonomike dhe zhvillimore te Shqiperise eshte prova e shkaterrimit rilindas cdo fjale e propagande behet pluhur e hi perballe faktit tragjik te braktisjes se ketyre zonave kaq te begata.

Lengata e Fierit dhe Elbasanit do te marre fund vetem me largimin e rilindjes.

Atehere do te shihni nje ripopullim qe nuk eshte pare ndonjëhere sepse shqiptaret e duan zhvillimin dhe jane shume te zote ta realizojne ate”, shkruan Vasili në rrjetet sociale. /CNA.al

Lajmet e fundit nga