LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Nuk ka strategji”/ Shehu leksion qeverisë: Duhet të stimulohen laboratorët

10 Gusht 2020, 19:51, Politikë CNA
“Nuk ka strategji”/ Shehu leksion qeverisë: Duhet të

Ish-ministri i Shëndetësisë, Tritan Shehu, pretendon se qeveria nuk ka asnjë strategji për normalizimin e situatës së krijuar nga Covid-19.

Shehu deklaroi se vendi sot është më keq në fillimin e mbylljes dhe hapjes.

?Qeveria nuk ka një strategji. Sot jemi më keq se në fillimin e mbylljes dhe hapjes. Ne nuk kemi pasur një strategji të qartë. Komiteti ynë që u krijua nuk kishte epidemiologë dhe priste atë që do të thoshte kryeministri. Pamë një komitet që nuk bëri asnjëherë një debat me kryeministrin. I gjithë mekanizmi drejtues nuk funksionoi. E vetmja gjë që funksionojë kanë qenë vetëm mjekët?, u shpreh ai në Rtv Ora.

Demokrati kërkoi një strategji të re në raport me krizën shëndetësore që po kalon vendi.

?Unë do të thërrisja ekspertët më të mirë nga Itali me kontratë pune për 1 vit. Do të stimuloja gjithë laboratorët që të bëjnë të gjithë testimet për Covid-19, për të arritur së paku 2000 testime PCR në ditë dhe mijëra serologjike?, theksoi Shehu./ CNA.al

Lajmet e fundit nga