LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shpallja e fatkeqësisë natyrore/ PD: Vendimi u mor 5 ditë pasi e kërkoi Basha

24 Mars 2020, 22:09, Politikë CNA
Shpallja e fatkeqësisë natyrore/ PD: Vendimi u mor 5 ditë pasi e

Pasi qeveria shpalli gjendjen e fatkeqësisë natyrore, ka ardhur edhe reagimi nga Partia Demokratike.

Përmes një mesazhi drejtuar mediave, PD, thekson se ky hap vjen 5 ditë pas kërkesës zyrtare të kryeopozitarit Lulzim Basha.

?Partia Demokratike përshëndet vendimin për shpalljen e gjendjes së fatkeqësisë natyrore, 5 ditë pas kërkesës zyrtare të Kryetarit të Opozitës Lulzim Basha. Akti i shpalljes së masës së jashtëzakonshme duhet plotësuar pa humbur më asnjë ditë nga Qeveria me vendimin për masat e kompensimit të dëmeve, procedurat, afatet, strukturat shtetërore përgjegjëse për vlerësimin e dëmeve, si dhe dëmet dhe subjektet që kompensohen. Sipas Kushtetutës dhe ligjeve të vendit, është detyim i shtetit shqiptar të përgjigjet për dëmet që shkaktohen nga pasojat e një fatkeqësie.?

 

Lajmet e fundit nga