LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pipero flet për gjendjen te Infektivi/ "8-9 pacientë janë në terapi intensive"

24 Mars 2020, 21:39, Politikë CNA
Pipero flet për gjendjen te Infektivi/ "8-9 pacientë janë

Mjeku Pëllumb Pipero tregoi mbrëmjen e sotme se në Spitalin Infektiv në Tiranë 8 apo 9 persona janë në gjendje kritike për jetën.

Pipero deklaroi se kati i dytë i Infektivit është i pajisur me 35-40 shtretër dhe me respiratorë, ndërsa theksoi se 4 pacientë ndodhen në terapi intensice në katin e parë dhe 4 në katin e dytë.

“Në dijeninë time duhet të jenë më shumë se sa 8-9 pacientë nga të cilët 4 janë në terapi intensive, dhe 4 të tjerë gjithashtu në terapi intensive, por në katin e dytë, sepse tashmë, e dini që i gjithë kati i dytë me 35-40 shtretër është një kat i terapisë intensive, pasi të gjitha dhomat janë pajisur me respiratorë. Pra, ju duhet të na kuptoni se te Infektivi, punojmë çdo minutë për të rritur kapacitetet jo vetëm me numra, por edhe me trajnim e kualifikim. Të gjithë së bashku duhet tu shërbejmë më mirë pacientëve”, nënvizoi ai në emisionin “Tempora”/ CNA.al

Lajmet e fundit nga