LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“COVID-19 reflektim për investimet në shëndetësi”/ Meta kritikon qeverinë

24 Mars 2020, 20:28, Politikë CNA
“COVID-19 reflektim për investimet në

Presidenti i Republikës Ilir Meta thotë se pandemia e koronavirusit kërkon reflektim të veçantë për nivelin e investimeve në sistemin shëndetësor të vendit. Në emisionin Përballë të gazetarit Lutfi Dervishi, kreu i shtetit këshilloi t?I jepet më shumë peshë sektorit të epidemiologjisë që sipas tij në kohën e komunizmit ka patur jo pakk investime.

?Mendoj që reflektimet do të jenë të shumta por një ndër kryesoret sa i takon sistemit të shëndetësisë është dhënia prioritet e sektorit të epidemiologjisë pasi në sistemin e kaluar për shkak edhe të shumë sëmundjeve të trashëguara dhe që kishim të bënin me një Shqipëri shumë më të prapambetur ka qenë një sistem mjaft i centralizuar ku është investuar jo pak por në kushtet e reja ndoshta s?ka marrë atë peshë që duhet. Sikur e shohim globalizimi nuk ka vetëm disa të mira të përbashketa, por ka dhe rreziqe të përbashkëta për të cilat duhet të jemi më të përgatitur për të ardhmen. Do të duhet të investojmë më shumë si shtet, si shoqëri në këtë drejtim në mënyrë që të jemi sa më të mbrojtur sa më të përgatitur”, tha Meta në Përballë.

Presidenti përshëndeti angazhimin e të gjitha palëve politike për situatën e krijuar nga Covid-19, por kërkoi edhe më shumë bashkëpunim mes tyre.

?Së pari është pozitive që e gjithë politika është fokusuar tek shëndeti i qytetarëve. Së dyti qeveria ka ndërmarr të gjithë masat e saj që janë bërë publike. Njëkohësisht kemi vënë re që edhe opozita ka qënë mjaft e angazhuar në të gjithë këtë process edhe në të gjithë këtë sfidë, edhe me propozimet e saj të vazhdueshme. Kemi vënë re që politikanët po japin shëmbullin e respektimit të distancave sociale. Sigurisht është një proces i cili sigurisht ka nevojë edhe për më shumë bashkëpunim edhe për më shumë gjithëpërfshirje, bashkimin e të gjitha energjive pozitive dhe të gjitha kapaciteteve që Shqipëria ka në fushën e shëndetësisë por edhe në fushën e ekonomisë?, theksoi Kreu i Shtetit./ CNA.al

Lajmet e fundit nga