LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Çelja e negociatave/ Ambasadori Zingraf: "Gur" i rëndësishëm për Shqipërinë

24 Mars 2020, 15:37, Politikë CNA
Çelja e negociatave/ Ambasadori Zingraf: "Gur" i

Ambasadori gjerman në Shqipëri, Peter Zingraf, ka reaguar pas lajmit që deputete te Bashkimit Europian kane shprehur dakordesine mbi çeljen e bisedimeve të anëtarësimit me Shqipërinë.

Sipas Zingraf, ky vendim është një gur i rëndësishëm kilometrik për Shqipërinë në drejtim të anëtarësimit në BE.

“Shtetet anëtare të Bashkimit Evropian kanë rënë dakord të nisin bisedimet e anëtarësimit me Shqipërinë. Në këtë mënyrë BE tregon, se vlerëson përpjekjet e kryera nga Shqipëria, para së gjithash në kuadër të reformës në drejtësi. Ky vendim është një gur i rëndësishëm kilometrik për Shqipërinë në drejtim të anëtarësimit në BE. Në krizën e rëndë aktuale të corona-virusit ai është një shenjë e rëndësishme optimizmi për rrugën e përbashkët drejt të ardhmes. BE do të vazhdojë të jetë në krah të Shqipërisë dhe rajonit, Gjermania do të vijojë me vendosmëri angazhimin e saj si partner dypalësh. Vendimi skicon njëkohësisht edhe rrugën e reformave të mëtejshme, në të cilën do të duhet të ecë Shqipëria muajt e ardhshëm, në mënyrë që t?i jepet udhë konferencës së parë të anëtarësimit. Ne do të vazhdojmë të mbështesim Shqipërinë në këtë rrugë reformash.”/CNA.al

Lajmet e fundit nga