LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kërcënimi i Metës me shpërndarje parlamenti/ Reagon për herë të parë Ruçi  

6 Mars 2020, 10:53, Politikë CNA
Kërcënimi i Metës me shpërndarje parlamenti/ Reagon për

Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi ka reaguar në lidhje me deklaratën e presidentit Meta, i cili ka thënë se nëse qeveria nuk merr parasysh dekretin e tij për ndryshimet në ligjin për betimin e gjyqtarëve dhe prokurorëve, pas 15 marsit do të shkojë në Parlament dhe do të firmosë aty brenda shpërndarjen e institucionit ligjvënës.

Gjatë një deklaratë të përbashkët për mediat, me homologun austriak, Ëolfgang Sobotka, Ruçi tha se Meta e ka derën të hapur dhe se e mirëpret sa herë të dojë të vizitojë Parlamentin.

?Si kryetar i parlamentit them se kemi në fokus hapjen e negociatave, reformën në drejtësi dhe transparencë për fondet e Konferencës së Donatorëve. Secili institucion është legjitim në vendimet që merr, edhe presidenti në dekretet që miraton ose kthen. I tillë është edhe me dy dekretet e fundit, që Kuvendi do t?i shqyrtojë me kujdes, brenda afateve. Mirëpres Presidentin sa herë që ai dëshiron të vizitojë parlamentin. Ose do të mirëprisja apo lexoja çdo mesazh që ai do t?i drejtonte me shkrim parlamentit?, tha Ruçi.

Lajmet e fundit nga