LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Tërmeti tragjik/ Tabaku: Shqipëria është ndihmuar nga shumë shtete, por jo nga qeveria e saj

27 Janar 2020, 14:49, Politikë CNA

Ish deputetja e PD, Jorida Tabaku thekson se dy muaj nga tërmeti, situata në vend është katastrofike.

Sipas Tabakut, Shqipëria është ndihmuar në këto kohë të vështira nga shumë shtete të tjera, por jo nga qeveria e saj.

?Si për çdo situatë tjetër, ka një diferencë të madhe ndërmjet asaj që ndodh në terren dhe asaj që propagandon qeveria. Sot në terren janë mbi 10 mijë familje jashtë shtëpive të tyre, që janë hequr nga hotelet. Bonusi i qirasë nuk u mjafton. Persona që jetojnë ende nëpër çadra. Situata është katastrofike.
Fokusi kryesor i PD-së ishin njerëzit, situata dhe si mund ta kalojmë atë, por kur kanë kaluar 2 muaj nga dita e tërmetit dhe situata nuk ka ndryshuar, por është përkeqësuar, sigurisht që ne nuk mund të flasim. Propozimet tona nuk janë marrë parasysh edhe pse buxheti nuk ishte miratuar ende. Çdo vend tjetër është ngritur për të ndihmuar Shqipërinë, vetëm vendi jonë nuk po e ndihmon Shqipërinë?, tha Tabaku në studion e A2./CNA.al

Lajmet e fundit nga