LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

A po i vendosin gjobë biznesit, Thurja dhe Organizata Politike?

27 Janar 2020, 10:41, Politikë CNA

Dje në Tiranë u bashkuan disa organizata neomarksiste me një formë nga më të neveritshmet dhe të pështirat të tranzicionit politik në Shqipëri. U bashkuan dy organizata, gjoja për të mbështetur minatorët dhe hallet e tyre por gjithçka ishte një gënjeshtër, fasada ishin minatorët qëllimet ishin shantazh, gjobë dhe politikë.

Së pari minatorët numëroheshin me gishtat e dorës në protestë, kauza e tyre mund të jetë e drejtë, por ajo keqpërdoret nga grupe neokomunistësh dhe neomarksishtës për gjoba dhe shantazh ndaj biznesit, apo me keq akoma për interesa korruptive të përplasjes midis bizneseve dhe lojë politike për të hyrë në skenë, këtë e tregojnë disa fakte.

Në Bulqizë janë gati 40 koncesionarë, më mijëra minatorë, janë disa dhjetra galeri dhe komapni të cilat punonjë me kontarta koncesinare, por Arlind Qorri dhe Nisma Thurrje përmednin vetëm një, shkojnë vetëm tek një kompani, merren vetëm më 4 minatorë. Pse?

Çfarë ndodh me kompanitë e tjera? Çfarë ndodh me minatorët e 40 konçesionarëve? Pse nuk preotestohet për mijëra të tjerë? Këto janë detaje që na tregojnë se duke u pozicicionuar vetëm kundër një biznesi dhe vetëm kunder një emri, ka një qëllim dashakeq, pra ose përdoret për gjobë ndaj tij ose ngapalë të treta të interesuara për të dëmtuar konkurrentët në biznes, ose grupime të reja kërkojnë të hyjnë në politikë duke përdorur problemet dhe hallet e minatorëve. Kështu ka hyrë dhe Mjaft dikur, nuk është rasti i parë, mbetjet e tij po riktrhehen në skenë.

Kur janë mbi 40 koncesione si ka mundësi që nuk përmenden koncesionarët e tjerë dhe firmat e lëshuara nga ministrat nga kryeministri nga ish-kryeministrat dhe ish-ministrat, pasi halli i Bulqizës nuk ka filluar sot por është një plagë që tërhiqet zvarrë prej shumë e shumë vitesh.
Në Bulqizë ka ndryshime nuk ka asnjë diskutim por ka dhe problem e plagë sociale, të cilat i dinë minatorët dhe banorët e zonës, nuk i di Arlind Qorri që jeton në mes të Tiranës, as ish drejtori i AKBN- Besjan Pesha, një i dënuar si hajdut.

Nisma Thurje dhe Organizata Politike,fshihen pas gishtit duke u marrë vetëm me një kompani të vetme dhe më seriozen në zonë, çka në fakt rrëzon atë që ata e quajnë kauz.
Nuk mund të jetë kauz Bulqiza me një kompani koncesinare, nuk mund të jetë kauz Bulqiza me një emër të vetëm dhe me 4 minatorë të keq përdorur nga Qorri, por të paguar me miliona lekë si minatorë.
Bulqiza mund te jëtë kauz me të gjithë minatorët me të gjithë koncesinarët dhe një kauz kundër qeverisë, kundër Edi Ramës të cilit Nisma Thurrje dhe Arlind Qorri kanë frikë t?ja zënë emrin në gojë, por i vërsulen një biznesi të vetëm.

Kjo është e vërteta e Bulqizës dhe e protestës së djeshme që ne e kemi parë me 4 minatorë në protestë, me Besjan Peshën e LSI-së dhe Mjaft-it në protestë, me Endri Shabanin e sponosorizuar për tu shkolluar nga Soros, një punonjës i Sooros dhe ish nënkryetar i AK-së të Kreshnik Spahiut apo edhe Organizata Politike neokomuniste e Arklind Qorrit. E pra, dje nuk pamë të vërtetën, por pamë një pseudo protestë për interesa okulte, faktet e tregojnë, ato më sipër janë tashmë të provuara që sulmohet një biznes i vetëm, që përdoren disa minatorë që nuk i përmendet emri kryeministrit dhe ministrave në vite përgjegjës që kanë bërë gjithë zallamahinë e Bulqizës, por çështja kanalizohet ndaj një emri.

E pra kjo është ajo që ka ndodhur dhe e shohin të gjithë, po e bëjnë këtë gjë për interesa korruptive dhe konkurence ose për ti vënë gjobë një biznesmeni. Nuk kanë hallin e minatorëve port ë hyjnë në politikë e të mbushin xhepat e tyre.
Kjo nuk ëhstë një çëhstje parimore, nuk është një çështje politike nuk është një çështje e minatorëve , ai është fakt që është një lëvizje me qëllime të tjera mjaft të pista.

Prandaj dhe minatorët nuk i janë bashkëngjitur protestës, ata e dinë dhe e shikojnë, prandaj dhe dje qytetarët e Tiranës e braktisën dhe nuk shkuan pas Arlind Qorrit dhe Besjan Peshës që kudo që ka future hundët kanë shkatërruar çdo protestë dhe ço lëvizje.

Kujtojmë këtu lëvizjen e studentëve në dhetorin e vititi 2018, prandaj dhe lëvizje të tilla braktisen, prandaj dhe qytetarët nuk shkojnë pas mëndjes së besjan Peshës dhe Arlind Qorrit sepse e shikojnë dhe e kuptojnë kush janë, cilat janë aktet e tyre dhe si ata po veprojnë.

Kjo është e gjitha e mbëhstetur në fakte dhe argument kokëfortë që qytetarët i prekin dhe i shohin çdo ditë sepse minatorët i njohin shumë mirë kush është Nisma Thurrje, kush është neokomunisti Arlind Qorri, kush është hajduti Besjan Pesha, kush është sorosiai Endri Shabani, dyshi i Kreshnik Spahiut e të gjithë më radhë të cilët dalin në publik duke na treguar se janë morlaistë dhë njerëzit e kundërsistemit për të drejtat e minatorëve porn ë fakt nuk janë asgjë tjetër, produktet e sistemit që kërkojnë të fusin kokën për të marrë pjesën e tyre në sistemin e ndërtuar nga kjo kastë politike ku këta shërbejnë si vegla./CNA.al

Lajmet e fundit nga