LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Juristi dhe vera e mirë dallojnë nga koha”/ Ish ministri tregon kriterin e rëndësishëm për gjykatësit e Kushtetueses

27 Janar 2020, 09:11, Politikë CNA

Ish ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani shprehet i bindur se një jurist nën moshën 60 vjeç, nuk mund të shërbejë siç duhet në detyrën e gjykatësit të Gjykatës Kushtetuese.

Sipas Manjanit, përvoja jetësore duhet të ishte kriter po aq i fortë sa përvoja profesionale.

?Juristi dhe vera e mirë dallojnë nga koha.
Në fazën e fundit të jetës profesionale mundësia për për kompromis zvogëlohet dhe e drejta triumfon.
Unë nuk di ndonjë rast në BE e Amerikë që në gjykatat kushtetuese dhe ato të larta të emërohen 40 vjeçarë?, shkruan Manjani.

Sipas ish ministrit, gjykimi është profesion, por edhe përvojë jetësore./CNA.al

Lajmet e fundit nga