LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Rudina Hajdari ngre tonet kundër Ramës/ Tërhiq menjëherë paketën Anti-shpifje

16 Dhjetor 2019, 11:59, Politikë CNA
Rudina Hajdari ngre tonet kundër Ramës/ Tërhiq

Kryetarja e grupit Parlamentar Demokrat, Rudina Hajdari, në një konferencë për shtyp nga Kryesia e Kuvendit i ka bërë thirrje Qeverisë që të tërheqë menjëherë paketën Anti-shpifje.

Ajo është shprehur se Kryeministri nuk ka të drejtë t?i japë vetes kompetenca të tepruara duke mbyllur portale pa e bërë çështje në Gjykatë, pasi ekziston tashmë një ligj që dënon shpifjet në media. Ajo ka theksuar se tentativa për të kontrolluar mediat është një abuzim me pushtetin nga ana e Edi Ramës, i cili në këtë rast po krijon struktura ligjore paralele. Gjithashtu, në fokus u vu fakti që edhe gjobat mbi akuzën për shpifje duhet të jenë të përballueshme ekonomikisht nga gazetarët e mediave.

Hajdari nuk la pa përmendur faktin që Paketa Anti-shpifje bie në kundërshtim me rekomandimet e OSBE-së dhe BE-së gjë të cilën Rama nuk po e merr parasysh. Ajo e ka paralelizuar qeverisjen e Ramës me sistemin politik që kanë krijuar Krerët e Rusisë dhe Turqisë, duke e quajtur këtë fenomen ?Ramizëm?.

?Qëllim analizë për paketën anti shpifje. E kemi ndjekur me shumë proces. Ai abuzon me pushtetin dhe mbyt demokracinë në vend. Tani u ka shpallur luftë mediave dhe shoqatave. Ai me këtë paketë tenton të mbysë Demokracinë. Shoqata e mediave ka kërkuar që të merrejn parasysh parimet demokratike prë parimet vetërregulluesje. Rama i ka dhënë kompetenca të shtuara Ramës duke bërë që të mbylle portale lajmesh pa u konsultuar me gjykatën. Gjobat janë të tepruara dhe nuk përballohen nga gazetarët e mediave online, duhen marrë parasysh në këtë censurë. Gjykata mund të marrë vendimin për të dënuar shpifjet, Rama merr kompetenca që nuk i takojnë. I bëj thirrje Ramës që të ndalojë me anashkalimin e procesit të reformës në drejtësi, të lejojë që kjo të marrë udhën e pakthyeshme dhe të mos marrë kompetenca që nuk i takojnë. Po shkojmë në Ramëzimin e Shqipërisë, si një Putinizëm në Rusi dhe Ertoganizëm në Turqi.?, u shpreh Rudina Hajdari./CNA.al

Lajmet e fundit nga