LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Basha bën mea culpa/ Tre përkushtime i marr sot para jush

16 Dhjetor 2019, 10:12, Politikë CNA
Basha bën mea culpa/ Tre përkushtime i marr sot para jush

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha gjatë fjalës së tij në tryezën e opozitës me përfaqësues të medias, ka bërë ?mea culpa?, për gjithçka ka ndodhur në këto 30 vite.

Basha bëri një zotim, ndërsa theksoi se do të anullojë ligjin e qeverisë Rama për mediat dhe çdo akt tjetër që cënon lirinë e shprehjes.

?Mea Culpa e PD për gjithçka në këto 30 vite.

Jam i gatshëm ta bëj një zotim solemn për anullimin e këtij akti apo akti tjetër që cënon standardet europiane në shprehjes së lirë.

Kërkesën për të hartuar së bashku një kuadër rregullues që do të hyje në fuqi në javën e parë të qeverisjes nga opozita e bashkuar.

Zotimi im është dhënia fund e çdo praktike që ka për qëllim dobësimin apo korruptimin e medias në transmetimin e mesazhit me kaseta, bllokim të gazetarëve, listë e zezë, e cila tek ne nuk ekziston.

Tre perkushtime i marr sot para jush.

Me te 25 shoqatat e medias nga dita e merkure e tutje mirepres cdo forme konsultimi me ne dhe ekepertet tane.?-tha Basha./ CNA.al

Lajmet e fundit nga