LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Paketa anti-shpifje/ Basha: Media ështe në situatë dramatike, ligji do të zhbëhet 

16 Dhjetor 2019, 09:35, Politikë CNA
Paketa anti-shpifje/ Basha: Media ështe në situatë dramatike,

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka shprehur qëndrimin e tij kundër paketës anti-shpifje, të propozuar nga qeveria, duke e cilësuar atë si një ofensivë kundër medias.

I pranishëm në tryezën e PD-së me përfaqësues të medias, Basha tha se ?Situata me të cilën media po ballafaqohet është një ofensive kundër lirisë së shprehjes. Nuk jemi ne pozita paternalizmi për tju marrë në krahët e opozites. Pa lirinëe e medias nuk ka liri politike. Këtu jemi si partnere në një interes, në interesin e informimit të qytetarëve. Mosinformimi dhe keqinformimi është objektiv i qeverisë dhe Ramës, arrestimeve, presioneve financiare duke ngushtuar informimin.?.

Më tej, kreu i opozitës theksoi sekjo është një vijë e kuqe e papranueshme për Partinë Demokratike dhe opoziten e bashkuar.

?Kjo është një luftë e shpallur kundër lirisë së medias. Qeveria po propozon një ligj për të instaluar censuren. Objektivi yne eshte ti japim vendit nje kuadër ligjor për ti mbyllur derën tranzicionit ndaj medias dhe për ta zhvendosur në standarde europiane në praktika të autonomisë dhe lirisë së shprehjes. Nëse cmenduria cohet deri në fund në parlamentin e cunguar, opozita nuk do ta njohë dhe sapo te ketë mudnesine e qeverisjes per ta zhbere kete legjislacion bashkë me shoqatat e gazetareve te pezullojme cdo mase te tille arbitare.?-tha Basha.

Po ashtu, Basha tha se Shqipëria nis kryesine e OSBE me nje sjellje rrugacerore dhe kriminale, kunder lirise se medias.

?Mirenjohje per institucionet nderkombetare qe i jane pergjigjur shqetesimit tuaj si gazetare dhe thirrje per te jithe per tu bashkuar ne kete kauze qe eshte e medias dhe gazetareve dhe medias por mbi e gjitha e qytetareve. Ne na bashkon interesi publik.?-u shpreh Basha.

Lajmet e fundit nga