LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Ligji i ri për mediat/ Balla shpjegon rregullimet e reja ligjore përmes tre pyetjeve

15 Dhjetor 2019, 15:58, Politikë CNA
Ligji i ri për mediat/ Balla shpjegon rregullimet e reja ligjore

Kreu i grupit parlamentar të PS, Taulant Balla ka folur mbi Ligjin e ri për mediat i cili sipas tij, synon rregullimin dhe vendosjen e strandardeve për mediat online.

Sipas Ballës, ?një pjesë e madhe mediave online duke qenë se ligji ishte tejet e vjetër dhe i përditësuar me teknologjinë, zhvillojnë aktivitetin në mënyrë tërësisht informale?.

?Për të kuptuar më mirë se çfarë sjellin rregullimet e reja ligjore, kam një pyetje për këdo.
A i duhet bllokuar aksesi në internet një portali:
1. kur publikon pornografi me fëmijë;
2. kur publikon vepra me qëllime terroriste;
3. kur bën shkelje të sigurisë kombëtare?, shkruan Balla.

Sipas tij, edhe për këto raste ka të garantuar ankimimin në gjykatë, ndaj vendimit të Këshillit të Ankesave.

?Në cilin vend europian dhe jo vetëm nuk qenka detyrim drtyrimi për të rregjistruar emrin e personit që e ka hapur portalin, vendndodhjen e zyrave ku zhvillon aktivitetin ose vendqëndrimin të tij. Po ashtu kush është ai vend europian, që nuk detyron portalet të respektojnë privatësinë dhe dinjitetin e qytetarëve si dhe të mbrojë integritetin e të miturve?, shkruan më tej socialisti./CNA.al

Lajmet e fundit nga