LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Tërmet qeverisës në Shijak”/ PD: Banorëve i shkojnë faturat si në situatë normale

15 Dhjetor 2019, 14:19, Politikë CNA
“Tërmet qeverisës në Shijak”/ PD: Banorëve i

Ish-deputetja e Partisë Demokratike Dhurata Çupi ka ngritur akuza të forta ndaj qeverisë, lidhur me situatën pas tërmetit në Shijak.

Në një deklaratë për mediat, Çupi thotë se Shijaku po përjeton një tërmet qeverisës. Sipas saj, autoritetet do të shembin 400 shtëpi dhe 20 pallate, por nuk kanë dhënë asnjë informacion se çfarë do të ndodhë me qytetarët.

?Ne Shijak , ku termeti nuk eshte ndjere vetem si fatekeqesi natyrore ,pasi ketu vazhdon edhe termeti qeverises. 20 pallate te demtuara dhe qe do te shemben me nga 20 familje per pallat. 400 shtepi per tu shembur. Asnji informacion cfare do te behet me keto familje?, shprehet  ish-deputetja, ndërsa deklaron se qytetarëve i shkojnë akoma faturat e dritave, ujit dhe të taksave, pavarësisht se bizneset janë shkatërruar.

?Qeveria qe dergon faturat e energjise elektrike, ujit, taksat vendore, dhe sigurimet shoqerore prane bizneseve si ne situate normale.
Ndarjet e ndihmave preferenciale sipas perkatesise politike. Kjo eshte situata ne Shijak dhe ne cdo qytet qe i preku termeti. Besimin zero te qeveria, dhe pa shprese per zgjidhje.

Propozimet e Partise Demokratike per lehtesirat fiskale te biznesit ne kete periudhe dhe 5 pikat konkrete eshte shpresa e afert e qytetareve te Shijakut?, thekson demokratja./ CNA.al

Lajmet e fundit nga