Connect with Us

Dëshmia e Kryemadhit që e fundos në SPAK

Politikë

Dëshmia e Kryemadhit që e fundos në SPAK

Publikuar

-

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi në një dalje televizive disa ditë më parë, u shfaq tepër nervoze, ku nuk kanë munguar edhe përplasjet e forta me gazetarët.

Në emisionin “Open” në Top Channel, disa ditë më parë, Kryemadhi pati një përplasje mjaft të fortë me moderatorin Alban Dudushi.

Debati i fortë nisi kur Alban Dudushi i tha Kryemadhit se sa herë që i del dikush kundër e quani vegël e dikujt, i shitur i blerë etj.

“Është e ulët që sa herë ju del dikush përballë, filloni dhe thoni se ky është vegël qorre, ky është ushtar, ti je i shitur ti je i blerë.

Por, në nxehje e sipër pa dashje pranove se je e korruptuar. Jam e korruptuar the”- vijoi Dudushi.

Por, siç duket gjuha shkon ku dhëmb dhembi, dhe Kryemadhi e pranoi publikisht se është e korruptuar.

“Po, jam e korruptuar sepse i kam dhënë votën Edi Ramës. Jam e korruptuar se nuk e ngrita zërin”-tha Kryemadhi.

Kryemadhi bën shumë mirë që del e kritikon Ramën, por kryetarja e LSI-së duhet të na sqarojë deklaratën e saj.

Kryemadhi duhet të sqarojë publikisht se për çfarë është korruptuar, ka marrë para? Ka vjedhur? Çfarë ka bërë Monika Kryemadhi?

LEXO EDHE:  Qeveria e Ramës, si palaçot e cirkut

Po ashtu, Kryemadhi duhet të na sqarojë një herë e mirë marrëveshjen e Ilir Metës me Edi Ramën?

Kryemadhi duhet të na sqarojë një herë e mirë nëse LSI do të mbajë përgjegjësitë e kostos së qeverisjes për katër vite me Edi Ramën.

Kryemadhi duhet të sqarojë pasurinë e saj, shkollimin e fëmijëve në shkollat më të mira të Britanisë së madhe.

Kryemadhi duhet të na sqarojë vilën në Gjirin e Lalzit, e cila është ndërtuar së paku dy herë.

E nëse Kryemadhi nuk del të sqarojë publikisht këto që ne përmendem më lart por edhe shumë e shumë të tjera, SPAK, duhet të veprojë. Dosja Meta-Kryemadhi, duhet të jetë një ndër dosjet e para që SPAK duhet të hetojë.

Dosja Meta-Kryemadhi është një sprovë për Reformën në Drejtësi, për të treguar nëse është në lartësinë e shumëpritur nga shqiptarët.

SPAK ka në dorë dosjen e artë. Dosja Meta-Kryemadhi, e cila në finale mund të jetë dosje e suksesit të Reformës në Drejtësi, aq të kërkuar nga ndërkombëtarët dhe aq shumë të penguar nga Ilir Meta dhe Monika Kryemadhi./ CNA.al

Shënim/ Pse është “çmendur” Mona

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Meta vijon turin nëpër Shqipëri/ Ndalet në vendin e tre besëlidhjeve të mëdha

Publikuar

-

Nga

Meta vijon turin nëpër Shqipëri/ Ndalet në vendin e tre besëlidhjeve të mëdha

Presidenti Ilir Meta e ka bërë traditë tashmë që fundjavave të vizitojë qytete të ndryshme të Shqipërisë.

Këtë të dielë ai është ndalur në Poçem të Mallakastrës, vendi fisnik që sipas tij, ka nxjerrë burra të shquar, trima e patriotë që i kanë dhënë nder dhe lavdi historisë së shqiptarëve në shekuj.

“Shumë i lumtur të jem sot në Poçem të Mallakastrës fisnike, të burrave të shquar, trima e patriotë, në këtë vend të shenjtë të tre Besëlidhjeve të mëdha për liri, pavarësi dhe dinjitet kombëtar, që i kanë dhënë nder dhe lavdi historisë së shqiptarëve në shekuj.

Kombi ynë është i bekuar që ka një krahinë kaq patriotike, atdhetare dhe heroike si Mallakastra. Tre Besëlidhjet e Poçemit në vitet 1847, 1920 dhe 1943 ishin frymëzim mbarëkombëtar për kryengritje mbarëpopullore kundër pushtuesve.

LEXO EDHE:  Shpërthen Fatmir Mediu/ “Nuk bëhem pjesë e interesave të Bashës dhe Kryemadhit”

LEXO EDHE:  Sporti shqiptar në zi/ Ndahet nga jeta ish-trajneri i Kombëtares

Pas Pezës heroike, Mallakastra ishte krahina e dytë në Shqipëri që përjetoi rrethimin më ndëshkues dhe më mizor të 20 mijë trupave pushtuese në korrik 1943.
Mallakastra u dogj, por kryengritja nuk u shua. Qëndresa heroike e burrave dhe e djemve të saj, jo vetëm kaloi kufijtë e kësaj krahine, por frymëzoi të gjithë vendin në luftën për liri, duke dhënë një kontribut madhor për çlirimin e Shqipërisë.
Emrat e Heronjve të Popullit Dervish Hekali, Dino Kalenja, Ramiz Aranitasi dhe qindra dëshmorëve të cilët dhanë jetën për lirinë do të mbeten të paharruar”, shkruan Meta në rrjetet sociale teksa ka ndarë edhe disa foto./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Gënjeshtra u është bërë ves”/ Tabaku nxjerr zbuluar ministrinë: Si mashtroi me raportin e Moody’s

Publikuar

-

Nga

Gënjeshtra u është bërë ves”/ Tabaku nxjerr zbuluar ministrinë: Si mashtroi me raportin e Moody'S

Ish deputetja e Partisë Demokratike Jorida Tabaku ka reaguar sërish, lidhur me raportin e fundit të Moody’s për vlerësimin e ekonomisë, duke i’u përgjigjur ministres së Financave Anila Denaj  e cila më herët tha se se qasjet destruktive të opozitës nuk e ndihmojnë  Shqipërinë.

Teksa ka publikuar dhe një pjesë të raportit, Tabaku shkruan se Moody’s nuk ka bërë asnjë renditje pozitive.

Gënjeshtrat e përditshme dhe propaganda nuk e shndërrojnë të zezën në të bardhë, por gtrabitësit dhe xhandarët e ekonomisë do të marrin përgjigjen e merituar, vijon mëtej Tabaku.

“Gënjeshtra u është bërë ves dhe ai del me shpirtin politik.

Raporti i fundit i Moody’s nuk ka bërë ASNJË renditje pozitive (si thote vete Moody’s sepse nuk ka pasur qellim renditjen) por vlerësimin e ekonomisë.

LEXO EDHE:  Sporti shqiptar në zi/ Ndahet nga jeta ish-trajneri i Kombëtares

LEXO EDHE:  Ultimatumi i Ramës/Basha merr këtë vendim përpara tryezës së Kuvendit

Ashtu si raportet e tjera ekonomike nga FMN tek OECD flasin për një kalbëzim të qeverisë nga korrupsioni. Moneyval flet për pastrimin e parave dhe e ka klasifikuar Shqipërinë në listën gri, Banka Botërore dhe BERZH raportojnë për një krizë të thellë ekonomike dhe recesion me 9% rënie.

Në vend që të pranojë dështimin dhe të marrë masa për të ndihmuar njerëzit dhe ekonominë qeveria vazhdon avazin: vjedh dhe gënjen.

Gënjeshtrat e përditshme dhe propaganda nuk e shndërrojnë të zezën në të bardhë. Ndryshimi është i pandalshëm. Kohë më të mira do të vijnë për shqiptarët dhe biznesin. Grabitësit dhe xhandarët e ekonomisë do të marrin përgjigjen e merituar.”/CNA.al

Raporti i Moody’s/ Denaj i përgjigjet opozitës: Qasjet destruktive nuk e ndihmojnë Shqipërinë

LEXO TE PLOTE

Politikë

Raporti i Moody’s/ Denaj i përgjigjet opozitës: Qasjet destruktive nuk e ndihmojnë Shqipërinë

Publikuar

-

Nga

Raporti i Moody’s/ Denaj i përgjigjet opozitës: Qasjet destruktive nuk e ndihmojnë Shqipërinë

Ish deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku publikpo dje raportin e agjencisë prestigjioze  Moody’s Investors Service ku analizon ekonominë e Shqipërisë.

Sipas Tabakut, në raport kritikohet mungesa e vullnetit të qeverisë për të luftuar krimin e organizuar, dhe se i kushtohet vëmendje edhe “borxhit të lartë.

Por ndryshe nga Partia Demokratike, duket se e sheh Ministria e Financave e cila thotë se pavarësisht dy goditjeve të njëpasnjëshme, ekonomia shqiptare vijon të vlerësohet qendrueshëm në tregjet ndërkombëtare.

“Raportet e mëparshme të kompanive ndërkombëtare kanë vlerësuar përmirësimin e profilit makroekonomik, progresin në reformat strukturore dhe institucionale, si dhe konsolidimin fiskal të arritur gjatë viteve të fundit. Plotësimi më i fundit, që Moody’s i bën vlerësimit të Shqipërisë, ruan të pandryshuar renditjen e Shqipërisë në B1, pas emetimit të suksesshëm të Eurobondit në muajin Qershor të këtij viti. Vlerësimi i qëndrueshëm, thekson me pozitivitet dhe me renditjen më të lartë ndër indikatorët, ecurinë e institucioneve dhe qeverisjen e vendit. Moody’s sjell në vëmendje të investitorëve veçanërisht angazhimin e vendit në rrugën drejt Bashkimit Evropian, angazhim i konfirmuar edhe nga Këshilli i Bashkimit Evropian në muajin Mars të këtij viti”, thuhet në njoftim.

Sipas ministrisë së Financave, përpjekjet e Qeverisë Shqiptare për të reduktuar borxhin publik dhe deficitin buxhetor do të vijojnë në koordinim me institucionet ndërkombëtare, për të siguruar konsolidmin fiskal tëfinancave publike shqiptare, menjëherë pas përballimit të situatës së pandemisë.

“Diversifikimi i ekonomisë dhe burimeve energjetike po vazhdon përmes projekteve novatore në sektor, duke reduktuar varësinë nga burimet ujore. Paketat e Qeverisë i kanë shërbyer lehtësimit të barrës së biznesit në vend dhe kanë mbështetur qytetarët në këto muaj të pandemisë. Nismat e fundit të Qeverisë do të lehtësojnë klimën e të bërit biznes dhe do të nxisin formalizimin e mëtejshëm të ekonomisë. Qeveria Shqiptare po angazhohet, të adresojë nevojat e qytetarëve për një rimëkëmbje të ekonomisë, përmes propozimeve në Aktin Normativ të Buxhetit të miratuar këtë javë, ndërkohë që Reforma në Drejtësi nuk ka rreshtuar së qënuri prioritet qeverisës”, sqaron ministria.

LEXO EDHE:  Ekskluzive-Kandidatët e opozitës/ Kanë firmosur dorëheqjet, por pritet të marrin mandatet

LEXO EDHE:  Ekskluzive-Kandidatët e opozitës/ Kanë firmosur dorëheqjet, por pritet të marrin mandatet

Ndërkaq, ministrja Anila Denaj, duke iu përgjigjur akuzave të PD-së, shkruan se: Qasjet destruktive të opozitës nuk e ndihmojnë Shqipërinë, shtyjnë larg investitorët, frenojnë hapjen e vendeve të reja të punës dhe ulin mundësitë për shqiptarët më në nevojë. Pavarësisht dy goditjeve të njëpasnjëshme, tërmetit dhe pandemisë, Shqipëria vlerësohet qëndrueshëm në Rishikimin Periodik të Moody’s. Në vitin 2019, investimet e huaja direkte ishin për të dytin vit radhazi mbi 1 Miliard Euro dhe deficiti buxhetor në raport me PBB ishte vetëm -1.9%. Në vitin 2020 mbyllëm me sukses daljen në tregjet ndërkombëtare të Eurobondit. Këtë vit, më shumë se cdo vit tjetër duhet të motivojmë sipërmarrjen të ecë përpara dhe të mos ndalemi në rrugën drejt një tregu të përbashkët me Bashkimin Evropian”.

LEXO TE PLOTE