LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Çfare duhet të dini për pastrimin e kërthizës? Zbuloni disa fakte interesante

30 Mars 2019, 12:25, Lifestyle CNA
Çfare duhet të dini për pastrimin e kërthizës?

Papastërtitë ne zonën e kërthizës vijnë në formën e qelizave të vdekura, sekrecioneve të yndyrshme apo baktereve që krijon trupi.

Përveç aromave të pakëndshme dhe jo vetë, këto mikrobe janë edhe të rrezikshme për shkak të infeksioneve që shkaktojnë më vonë.

Por çfarë duhet të bëjmë?!

Mënyra më e mirë për ta pastruar është me ujë dhe sapun. Fshijeni mirë që të mos ketë lagështirë fare rreth asaj zone. Një kërthizë e pastër është shumë më e rëndësishme nga ç?e imagjinonit.

Nëse për një arsye a një tjetër, ti vendos diçka me formë të ngurtë brenda saj, si përshembull një thua, mos harroni të vendosni pak vaselinë.

Burimi: Women’s Health

Lajmet e fundit nga