LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

'Sindroma e vitheve të zyrës'/A jeni prekur edhe ju?

29 Mars 2019, 10:35, Lifestyle CNA

Lajmi i keq është se as palestra nuk na shpëton dot më nga qëndrimi ulur.Personat që qëndrojnë ulur në tavolinë për 8 ose më shumë orë, kanë më shumë gjasa të preken nga hipertensioni, ataket kardiake, depresioni dhe më keq nga të gjitha: ?vithet e zyrës?!

Sindroma e ?vitheve të zyrës? është proçesi i ngadaltë dhe i vazhdueshëm i rrafshimit të vitheve ndërkohë që qëndron ulur në tavolinë për orë të tëra.

Ekspertët janë të bindur kur thonë se më shumë të qëndrosh e ulur pa lëvizur, aq më e vështirë do të jetë t?i vësh në punë muskujt e tyre.

Çfarë duhet bërë?!

Nëse nuk keni kohë për t?u shkëputur dhe për të bërë stërvitje, një shkëputje qoftë edhe 5-minutëshe nga karrigia, ndihmon në aktivizimin e muskujve dhe në parandalimin e sheshimit të ‘aseteve’ tuaja të çmuara.

Burimi: Cosmopolitan

Lajmet e fundit nga